Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Maaş Dökümü Nasıl Alınır?

Emekli olmak için bazı koşulları yerine getirmiş olmanız gerekir. İşe başlama tarihinize göre değişen prim gün sayısı, hizmet süresi ve yaş sınırı gibi koşulları yerine getirdikten sonra emekli olmaya hak kazanırsınız ve devlet tarafından emekli maaşı almaya başlarsınız. Emekli maaşınız hesaplanırken çok sayıda formül kullanılır. Bu formüller sonucunda elde edilen rakam TEFE ve TÜFE yani enflasyon rakamlarına göre güncellenir. Bu güncelleme ile bugünün şartlarına uygun bir maaş elde edersiniz. Elde ettiğiniz maaş miktarı yılda iki kez zamlanır. Bu zamlar Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. Bu zamların amacı emekli maaşlarının artan enflasyon değeri karşısında erimesini önlemek ve emeklilerin mevcut yaşam koşullarını sürdürmelerini sağlamaktır. Ayrıca emekli maaşlarına bir de ek ödeme verilmektedir. Bu ek ödeme  her ay maaşlara eklenir. Emekli maaşlarından her ay yapılan kesintiler de vardır. Maşlarınızı detaylı olarak görüntüleyebilmek için ise emekli maaş dökümü almanız gerekir. Sizlere bu belgenin nasıl alınabileceğini detaylı olarak anlatalım;

Emekli maaş dökümü nedir?

Emekli maaş dökümü belgesi, bir aylık maaş bordrosu olarak da tanımlanabilir. Çalışanlar için verilen maaş bordrosunun adı emekliler için maaş dökümü olmuştur. Maaş dökümü belgesinde bir aylık maaşınızın detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Maaşınızdan ne kadar vergi alındığı, hangi kalemler için kesinti yapıldığı, maaşınıza ne kadar zam yapıldığı ve maaşınıza ne kadar ek ödeme yapıldığı gibi detayları, emekli maaş dökümü belgesinde bulabilirsiniz.

Emekli olan kişiler devlet tarafından emekli maaşı alır ve bu maaşlar SGK aracılığı ile ödenir. Emekli maaşları, tahsis talep numarasına göre her ayın belirli günlerinde ödenmektedir. Emekli maaşlarınızı istediğiniz bankadan alma hakkınız bulunmaktadır. Devlet, vermiş olduğu emekli maaşlarını kayıt altında tutar. Bu sayede vatandaşlar, maaşları ile ilgili merak ettikleri detaylara kolaylıkla ulaşabilir. Devletin maaşları kayıt altında tutması, emekli maaş dökümü almak isteyen vatandaşların işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu belgeyi almak için online ortamdan faydalanılabilir. Daha önceleri E-SGK tarafından sunulan emekli maaş dökümü belgesi alma hizmeti şimdilerde e-devlet tarafından sunulmaktadır.

E-devlet sisteminin kullanıma açılmasıyla birlikte SGK’nın internet sitesinden yapılabilecek olan tahsil, sorgulama ve hesaplama gibi işlemler artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Şu anda SGK üzerinden yalnızca emekli maaşı hesaplama hizmeti verilmektedir. Emeklilikle ilgili kalan işlemlerin tamamı ise e-devlet üzerinden sunulmaktadır.

E-devlet sistemine nasıl giriş yapılır?

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikle bir şifreye sahip olmanız gerekir. Diğer sahip olmanız gereken şey ise T.C. kimlik numaranızdır. Bu şifreyi alabilmek için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Şifrenizi alabileceğiniz en güvenli yöntem PTT şubeleridir. Size en yakın olan herhangi bir PTT şubesine giderek, e-devlet şifrenizi almanız mümkündür. Şifrenizi yalnızca siz alabileceğiniz için yanınızda kimlik belgenizi de götürmeniz gerekir. 2 lira karşılığında şifrenizi isterseniz zarfla isterseniz de SMS yoluyla alabilirsiniz. Zarfla almış olduğunuz şifreyi en kısa sürede değiştirmeniz gerekir. SMS ile şifre almanız durumunda ise cep telefonu numaranız otomatik olarak e-devlet sistemine kaydedilecektir.
  • E-devlet şifresini alabileceğiniz bir diğer yöntem ise e-imzadır. E-imza elektronik imzadır. Bu imzayı kullanarak internet üzerinde bulunan belgeleri, sanal ortamda imzalayabilirsiniz. E-imza ıslak imza yerine geçmektedir. E-imzayı nasıl edinebileceğiniz ile ilgili bilgiler sistemin giriş sayfasında detaylı olarak anlatılmaktadır.
  • Mobil-imza, sisteme giriş için kullanılan bir diğer online yöntemdir. Bu imzayla, yine internet üzerinde bulunan belgeleri imzalama imkânınız bulunur. Mobil imzayı alabilmeniz için GSM şirketinize başvurmanız gerekir. Adınıza kayıtlı olan GSM hattının sahibi olan şirket aracılığı ile bu şifreyi edinebilirsiniz.
  • E-devlet sistemine giriş için kullanılan bir diğer yöntem ise internet bankacılığıdır. Aktif olarak kullanmakta olduğunuz herhangi bir bankanın internet bankacılığı aracılığı ile sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz. Bankadan almış olduğunuz kullanıcı numarası ve şifre ile cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.
  • E-devlet sistemine giriş için son kullanılan yöntem ise kimlik kartı uygulamasıdır. Bu uygulama, yeni çıkarılan kimlik kartları için kullanılmaktadır. Bilgisayarınıza indireceğiniz bir program ile kimlik kartınızı kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan online giriş yöntemlerini kullandıktan sonra kendinize ait bir şifre belirleyebilirsiniz. PTT aracılığı ile almış olduğunuz şifreyi ise en kısa sürede değiştirmeniz gerekir. Şifrenizi belirledikten sonra sistemi kullanabilmeniz için cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi doğrulamanız gerekir. Bu işlemlerin ardından emekli maaş dökümü belgenizi alabilirsiniz.

Emekli maaş dökümü belgesi alma;

E-devlet üzerinden emekli maaş dökümü alabilmeniz için emekli aylık bilgisi kısmına giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yatıktan sonra karşınıza çıkan arama motoru kısmına, hangi sigorta birimine bağlıysanız, bu birim için emekli aylık bilgisi ya da emekli aylık dökümü yazmanız gerekir. Bu sistem üzerinden her sigorta birimi için farklı sorgulama yapılmaktadır. Aylık bilgileriniz görüntüledikten sonra aynı sayfada yer alan yazdırma butonuna tıklayarak belgenizin çıktısını alabilir ya da belgenizi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. E-devlet üzerinden alacağınız belgeler barkotludur ve resmidir. SGK tarafından verilen emekli maaşı bilgileri, bu sistemde yer alır. Bu nedenle alacağınız belgeyi resmi ve özel kurumlarda kullanabilirsiniz.

Sonuç;

Ne kadar emekli maaşı aldığınızı öğrenmek için e-devlet siteminden aylık bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. SGK tarafından verilen emekli maaşları hakkındaki detaylı bilgiler, e-devlet sistemine aktarılmaktadır. Bu sistemi kullanarak sorgulamanızı yapabilir, maaşınıza yapılan zamları ve maaşınızdan yapılan kesintileri detaylı olarak görüntüleyebilir ve emekli maaş dökümü belgenizi kolayca alabilirsiniz.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara