Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli Aylığınızı Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Emekli aylık bilgisi, emeklilerin aldıkları maaşların içeriklerini görebildiklerini ifade eden bir kavramdır. Bir kimse çalışma hayatını sonlandırması sonucunda, çalışırken aldığı maaşın bir kısmını maaş olarak alır. Aldığı bu maaşa emekli aylığı adı verilir. Emekli aylığı genellikle çalışırken kazanılan paradan azdır. Emekli olunduğunda ne kadar maaş alınacağı ise merak edilen önemli konulardan biridir. Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacaksınız? Emekli aylığınızı nasıl hesaplayabilirsiniz? Emekli aylığınızdan ne kadar kesinti yapılıyor? Bu soruların cevaplarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Emekli aylık bilgisi nereden alınır?

Emekli aylığınızla ilgili detaylı bilgi edinebilmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet sisteminde SSK, BAĞ-KUR ve emekli Sandığı için farklı bilgilendirme linkleri bulunur. Bu sisteme girebilmek için öncelikle e-devlet şifresi edinmeniz gerekir. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak, arama kısmına emekli aylık bilgisi yazın ve karşınıza çıkan linklerden sizinle ilgili olan kısmı seçerek işaretleyin. Buradan açılan sayfada yer alan bilgileri girerek, emekli aylığınızın ne kadar olduğunu, maaşınızdan hangi kalemler için ne kadar kesinti yapıldığını ve net maaş ile brüt maaşınızın ne kadar olduğunu görebilir, belgenin çıktısını alabilirsiniz.

Emekli aylığınızı hesaplamak için de yine e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bunun dışında SGK’nın kendi internet sitesinde yer alan hesaplama araçlarını kullanarak emekli aylığınızı hesaplayabilirsiniz. İnternet üzerinde yer alan farklı siteleri kullanarak da emekli maaşınızın ne kadar olacağınızı hesaplayabilirsiniz. Ancak bütün bu yerlerden yapacağınız hesaplamalar, sizlere net bilgi vermez. Ne kadar emekli maaşı alacağınız yakın bir değer ile hesaplanır. Hatta yabancı internet sitelerinde yapacağınız hesaplamalar güvenli değildir çünkü hesaplama için istenen kişisel bilgilerinizin çalınma ihtimali vardır. Peki emekli maaşınızı net olarak nereden hesaplayabilirsiniz?

EMHESİS sizlere bu konuda hizmet vermek amacıyla kurulmuş olan Türkiye’nin en güvenilir ve en gelişmiş hesaplama aracıdır. Bu sistemle yapacağınız maaş hesabı için hiçbir bilginiz kaydedilmez. Emekli maaşınızı, bu sistemde istenen birkaç bilginizi kolaylıkla girerek, net şekilde hesaplayabilirsiniz. Emekli olduğunuzda, son yapılan zamlar ile birlikte ne kadar maaş alacağınızı tam olarak hesaplayabilen bu sistemde, 24 saat içinde sonuç alırsınız. Bu sayede emeklilik planlarınızı doğru şekilde yapabilir ve emekli maaşınızı doğru rakamlar ile öğrenebilirsiniz.

Emekli aylık bilgisi ile ilgili detaylı bilgi almak ve emekli maaşlarına nasıl zam yapıldığını detaylı olarak öğrenebilmek için “Emekli Maaşım Ne Kadar Oldu?” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Emekli aylığı nasıl hesaplanır?

Emekli aylığının hesaplanması hem zor hem de zaman alan bir iştir. Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı hesaplayabilmek için aşağıdaki kriterleri detaylı olarak bilmeniz gerekir.

 • İşe başlama tarihiniz
 • 09.1999, 2000 ve 2008 arası ve 2008 sonrası dönemler
 • Hangi dönem için hangi hesaplama formüllerinin kullanıldığı
 • Son yapılan emekli maaşı zam oranları
 • Aylık bağlama oranı, büyüme hızı ve enflasyon oranları

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için de farklı hesaplama formülleri kullanılmaktadır. Bütün bunları bilerek yapacağınız hesaplamalarda mutlaka hata olacaktır. Bu nedenle emekli maaşı hesabı için güvenilir ve kolay hesaplama aracı olan EMHESİS üzerinden hesaplama yapmalısınız.

Emekli aylığının en yüksek bağlandığı dönem, SSK ve BAĞ-KUR için 1999 yılı ve öncesidir. 1999 yılı ve öncesinde çalışmalarınız varsa, ekmekli olduğunuzda yüksek maaş alırsınız. Çünkü en yüksek aylık bağlama oranı bu 1999 öncesi dönem için kullanılmaktadır.

2000-2008 arası dönemde ise emekli aylığın hesaplanırken kullanılan aylık bağlama oranı düşürülür. Bununla birlikte maaş hesabına büyüme hızı ve enflasyon oranları da dahil edilir. Bu nedenle bir önceki döneme göre hesaplama emekli aylığı daha düşük olur.

2008 yılından sonra olan çalışmalarınız için emekli aylığınız hesaplanırken de büyüme hızının %30’u alınır ve aylık bağlama oranı daha düşüktür. Bu nedenle bir önceki dönemlere göre en düşük emekli maaşını, 2008 yılı sonrası olan çalışmalarınız için elde edersiniz.

Emekli aylığı nasıl artırılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi emekli aylığı hesaplanırken kullanılan formüller, emekli maaşının düşmesine neden oluyor. Emekli olduğunuzda alacağınız maaşı yükseltebilmek için ise çalışırken bazı tedbirleri almanız gerekiyor. Bu tedbirleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • 1996,97,98 ve 99 yılları arasında olan çalışmaların kesintisiz olması gerekir. Bu yıllardaki çalışmalar, emekli maaşında 100 ile 400 lira arasında artışa neden olmaktadır.
 • 1999 yılından önce çalışmanız yoksa, askerlik ya da doğum borçlanması yapılması tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte 1999 yılı öncesi için yapılan yurt dışı borçlanması da emekli maaşınızın artmasına sebep olacaktır. Borçlanma, kişinin sigortasında yatmayan belirli süre kadar borçlanmasını ve bu sürelerin karşılığı kadar prim ödemesini peşin şekilde yapmasını ifade eder. Borçlanma ile kişiler, daha fazla çalışmak zorunda kalmadan emekli olabilirler. Ancak bu borçlanmaların 1999 yılı ve öncesi için yapılması, emekli maaşının artmasını sağlar.
 • Emekli maaşını arttırılabilmesi için adınıza yatırılan primlerin brüt asgari ücret üzerinden değil de daha yüksekten olması gerekir. Örneğin maaşınızın brüt 3000 lira olarak gösterilmesi ve bu tutar üzerinden sigorta primi ödenmesi, emekli maaşınızı 60 ile 70 lira arasında artıracaktır.
 • İmkânınız varsa iki işten birden çalışabilir ve adınıza iki sigorta birden yatırabilirsiniz. İki sigortanın toplamı alınarak emekli maaşınız hesaplandığı için maaş miktarınız artacaktır.
 • Adınıza yatan sigorta primlerine düzenli olarak aldığınız ödemeleri mutlaka ekletin. Aylık prim, yıllık ikramiye, yol ve yemek yardımı gibi ödemleri ekleterek de emekli olduğunuz yüksek maaş alabilirsiniz.
 • SSK’lı olarak emekli olmanız, daha yüksek maaş almanızı sağlayacaktır. BAĞ-KUR, isteğe bağlı SSK, tarım SSK ya da tarım BAĞ-KUR gibi seçenekleri geri planda tutarak SSK üzerinden emekli olmayı tercih edin. Çalışanlar adına yatan SSK, emekli olunduğunda daha fazla maaş alınmasını sağlar.
 • Son 3,5 yıl yatırmış olduğunuz primleri tutarı, emekli maaşı hesabında önemlidir. Bu nedenle sigorta primlerinizi son 3,5 yıl için yüksekten yatırarak, daha çok emekli maaşı alabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara