Emekli Maaşı Hesaplama

E-Devlet Emekli Maaşı ve Diğer Emekli Hizmetleri Nelerdir?

E-devlet, vatandaşların kurumlardan halledebileceği pek çok işlemi oturduğu yerden yapabilmesini sağlayan, aynı zamanda çok sayıda hizmet hakkında bilgi almasına imkân tanıyan bir sistemdir. E-devlet sistemi sayesinde emeklilik işlemlerinizin de büyük bir kısmını gerçekleştirmeniz mümkündür. E-devletin her geçen gün alt yapısı genişletilerek yeni hizmetler sunulmaktadır. Şu ada bireysel emeklilik sistemi ve emeklilik için toplam 48 adet hizmet sunmaktadır. E-devlet aracılığı ile alabileceğiniz emekli maaşı ve diğer emeklilik hizmetlerini açıklayalım;

Başlıklar

E-devlet emekli maaşı hizmetleri nelerdir?

E-devlet sayesinde, oturduğunuz yerden yapabileceğiniz 11 adet emekli maaşı işlemi bulunmaktadır. Bu işlemleri yapabilmeniz için öncelikle e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Bu şifreyi PTT merkezlerinden alabilirsiniz. Dilerseniz e-devlet için farklı giriş yöntemlerini tercih ederek, kendi şifrenizi de oluşturabilirsiniz. E-devlet sistemine girebilmek ya da üye olmak için turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Bu adresten alabileceğiniz emekli maaşı hizmetleri işe şöyle açıklanabilir;

4A emekli aylık bilgisi hizmeti;

E-devlet sistemi sayesinde, 4A yani SSK emeklisi olanlar, emekli maaşları hakkında bilgi alabilirler. Maaşınız hakkında bilgi almak için sisteme giriş sağlayarak SGK kurumuna gelebilir ve alt hizmetlerinden 4A emekli ayık bilgisi hizmetini seçebilirsiniz. Dilerseniz e-devlet sistemine giriş sağladıktan sonra yine ana sayfada yer alan arama motoruna “4A emekli aylık bilgisi” yazarak, maaşınızı detaylı bilgisine hemen ulaşabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde ne kadar maaş aldığınızı, maaşınızdan ne kadar kesinti yapıldığını ve elinize geçen net tutarı görebilirsiniz.

4C emekli aylık bilgisi hizmeti;

E-devlet sisteminde devlet memuru emeklisi olanlar da maaşlarını öğrenebilirler. Emekli maşanızı henüz almadıysanız, emekli başvurunuzu yaptıysanız ve ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız ya da maaşınızdan yapılan kesintiler ve vergiler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, e-devlet sisteminde yer alan 4C emekli aylık bilgisi hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmete erişebilmek için yine ana sayfadaki arama motoruna 4C emekli aylık bilgisi yazabilir ya da SGK kurumunun hizmetlerinden giriş yapabilirsiniz.

4A emekli aylığı kesintileri hizmeti;

Emekli aylığınızdan ne kadar kesinti olduğunu merak ediyorsanız, bu kesintilerin hangi kalemler için yapıldığını detaylı olarak görmek istiyorsanız, e-devlet sisteminde yer alan “4A emekli aylığı kesintileri” hizmetini de kullanabilirsiniz. Bu hizmete hemen ulaşmak için SGK kurumunun hizmetlerini görüntüleyebilirsiniz. Bu hizmet sayesinde hangi kalemler için maaşınızdan ne kadar kesinti yapıldığını, ilaç giderleri, muayene ve hastane giderleri gibi giderler için ne kadar alındığını, maaşınızdan alınan vergileri de detaylı olarak görebilirsiniz.

4B emekli aylık bilgisi hizmeti;

BAĞ-KUR’dan emekli olanlar ya da emekli olmak için başvuru yapanlar, emekli maaşlarının ne kadar olduğunu görmek, maaşlarından ne kadar vergi alındığını detaylı olarak takip etmek için yine e-devlet sistemini kullanabilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna 4B emekli aylık bilgisi yazdığınızda, emekli maaşınızla ilgili detaylara ulaşabilir ve bu detayların çıktısını alabilirsiniz.

4C emekli aylık ödeme ve kesinti bilgileri hizmeti;

Devlet memuru olarak emekli olduysanız ve maaşınızdan hangi kalemler için ne kadar kesinti yapıldığını merak ediyorsanız, bu kesintileri detaylı olarak e-devletten takip edebilirsiniz. Her ay maaşınızdan yapılan tüm kesintileri buradan öğrenebilir ve belgenizin çıktısını alabilirsiniz. Üstelik geçmiş aylara ait sorgulama da yapabilir ve geçmiş dönem kesintilerinin de çıktılarını alabilirsiniz.

4A banka ve adres değişikliği hizmeti;

SSK’dan emekli olanlar ve maaş alanlar, aldıkları maaşın hangi bankadan ödeneceğini, bu hizmeti kullanarak belirleyebilirler. Bu hizmet sayesinde bankalarla uğraşmak zorunda kalmadan başvurunuzu yapabilir ve maaşınızı aldığınız bankayı değiştirebilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığınız gelir veya aylığın ödeneceği PTT şubesini de bu hizmetten değiştirmeniz mümkündür.

Hareketsiz, blokeli emekli maaşı sorgulama hizmeti;

Bu hizmeti kullanarak, bankalardaki emekli maaşınızın 12 ay boyunca hareketsiz kalması sonucunda SGK’ya iade edilen maaşınızın blokeye alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca blokeye alınan tutarın ne kadar olduğuyla ilgili de bu hizmetten bilgi alabilirsiniz.

4C banka adres değişikliği hizmeti;

4C’ye bağlı olarak emekli olduysanız ve maaş alıyorsanız, maaş aldığınız bankanın bilgilerini değiştirmek için bu hizmeti kullanabilirsiniz. Banka promosyon ödemelerinden faydalanmak için bu hizmeti kullanarak, dilediğiniz bankaya geçiş işleminiz için başvuru yapabilirsiniz.

4B emekli aylığı kesintileri hizmeti;

BAĞ-KUR’dan emekli olduysanız ve emekli maaşı alıyorsanız, maaşınızdan yapılan kesintiler ile ilgili bu hizmetten bilgi alabilirsiniz. Geçmiş dönem maaşınızdan yapılan tüm kesintileri de hu hizmet sayesinde görüntüleyebilirsiniz. 2010 yılına kadar tüm aylardaki maaşınızın kesintilerini, bu hizmetten sorgulayabilirsiniz.

Hakaretsiz blokeli emekli maaşı iade başvurusu hizmeti;

Bu hizmeti kullanarak bankalarda 12 aylığına hareket görmeyen ve SGK’ya iade edilen blokeli maaşlarınızın iadesi için talepte bulunabilirsiniz. Ayrıca geçmişte yapmış olduğunuz iade taleplerini de görüntüleyebilirsiniz. Henüz işleme alınmamış olan aktif iade talebinizi iptal edebilir ve yeni iade talebinde bulunabilirsiniz.

Almanya Bulgaristan emekli ödemeleri hizmeti;

4A’ya bağlı olarak Almanya ya da Bulgaristan’da emekli olduysanız, tarafınıza ödenen gelir ya da aylığınız varsa, bu hizmeti kullanarak ne kadar aylık aldığınızın bilgisini sorgulayabilirsiniz.

Diğer emekli maaşı hizmetleri nelerdir?

E-devlet aracılığı ile yalnızca emekli maaşı ile ilgili yukarıdaki hizmetleri alamazsınız. Bunların dışında hizmet alabileceğiniz uygulamaları tek tek açıklayalım;

4A emekli ödeme bilgileri hizmeti;

4A’dan emekli maaşı alıyorsanız ve ödeme bilgilerinizi merak ediyorsanız, bu hizmeti kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde maaşınızın hangi kanaldan ve ne kadar ödendiğini görebilirsiniz. Maaşınızın ödenme tarihi ile ilgili de bilgi alabilirsiniz.

Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?

E-devlet sisteminin sağladığı en önemli hizmetlerden biri de ne zaman emekli olacağınızı sorgulayabilmenizdir. “Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?” diyorsanız, bu hizmeti kullanarak hemen sorgulamanızı yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra SGK kurumunda, bu hizmeti bulabilirsiniz. Bu hizmeti kullanabilmek için üzerine tıkladığınızda açılan sayfadan giriş yapmanız gerekir. Ardından sigorta kolunuzu ve hizmete başlama tarihini seçerek, sorgulamanızı hemen yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda hangi koşullarda ve kaç yaşında emekli olabileceğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

4A / 4B / 4C ilaç kullanım süresi sorgulama hizmeti;

E-devlet sistemi sayesinde emekliler, raporla kullandıkları ilaçların ne kadar süresi kaldığını da sorgulayabilirler. Bu hizmeti kullanarak adınıza tanımlı olan süreli ilaçları sorgulayabilir, ne kadar süreniz kaldığını görebilirsiniz.

Bireysel emeklilik ve otomatik katılım sistemine devlet katkısı sorgulama hizmeti;

Bireysel emeklilik, normal emekliliğe alternatif olarak getirilen bir sistemdir. Bu sistem ile şimdiden yatırımlarınızı yaparak, emekliğinizde daha yüksek maaş almayı garanti edebilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine dahil olanlar için devlet tarafından otomatik katkı payı verilmektedir. Bu katkı paylarının ne kadar olduğunu ve her ay devlet tarafından sizin için ne kadar katkı payı sağlandığını öğrenmek için bu hizmeti kullanabilirsiniz. Bu hizmet aracılığı ile son iki yıla ait olan katkı paylarını görüntülemeniz mümkündür.

4A emeklilik kaydı hizmeti;

4A’dan yani SSK’dan emekli olacaksanız ve başvuru yapacaksanız, bu hizmeti kullanarak hemen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer SGK’ya başvuru yaptıysanız ve işleminizin hangi aşamada olduğunu merak ediyorsanız, yine bu hizmeti kullanarak öğrenmeniz mümkündür.

4A / 4B / 4C muayene katılım payı sorgulama hizmeti;

Bu hizmet ile hastanelere ödediğiniz katılım paylarının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Emeklilerin ödedikleri katılım payları, emekli maaşlarından kesilir. Bu kesintinin ne kadar yapılacağınız, hangi reçete için ne kadar ödediğinizi ve neredeki muayene için ne kadar ödeyeceğinizi, bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz.

4C emeklilik işlemleri evrak takibi hizmeti;

Bu hizmeti kullanarak, 4C güvencesi ile emeklilik başvurusunda bulunan kişiler, evrak takiplerini yapabilirler. Ayrıca ailenizde, anneniz ya da babanız 4C güvencesi ile emekli olacaksa, onların da evrak takiplerini kendi hesabınızdan yapabilirsiniz. Bu hizmette, hangi evrakın ne zaman ve hangi tarihte işleme alındığı, evrakların hangi aşamada olduğu bilgileri alınabilir. Evrakın yan tarafındaki “detay” kısmına tıkladığınızda, evrakla ilgili yapılan tüm işlemleri de görüntülemeniz mümkündür.

Sağlık provizyon aktivasyon sistemi hizmeti;

Bu hizmeti kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak sağlık sigortası durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Eğer kendiniz üzerinden ya da sağlık yardımı aldığınız yakınınız üzerinden borcunuz bulunuyorsa, provizyon alamazsınız.

Tedavi bilgileri sorgulama hizmeti;

Bu hizmeti kullanarak, devlet tarafından finanse edilen tedavinizin bilgilerini sorgulayabilirsiniz. Bu hizmet ile yalnızca tedavi başlangıç ve bitişi arasında 30 gün olan hizmetleri sorgulamanız mümkündür. Sorgulama yapabilmeniz için mutlaka başlangıç ve bitiş tarihi girmeniz gerekir.

Medula optik cam ve çerçeve bilgisi sorgulama hizmeti;

Bu hizmet sayesinde SGK güvencesine sahip olan kişiler, gözlük ve çerçeve alma hakkı olup olmadığını kontrol edebilirler. Devlet, gözlük ve çerçeve için bir miktar ödeme yapmaktadır. Bu ödemeler bir yıl süre ile geçerli olur. Devletten yeni bir gözlük ve çerçeve almak için hakkınız olup olmadığını, mevcut hakkınızın hangi tarihte sona ereceğini buradan öğrenebilirsiniz. Bu hizmet ile yakın cam, uzak cam, yakın çerçeve ve uzak çerçeve, sağ ya da sol cam alıp alamayacağınızı hemen görüntülemeniz mümkündür.

4C tescil kaydı hizmeti;

4C güvenlik biriminden emekli olacaksanız ve tescil işlemlerinizi yaptırmak istiyorsanız, bu hizmeti kullanabilirsiniz. Ayrıca daha önce başvuru yaptığınız tescil işlemleri ile ilgili detaylı bilgiyi de bu hizmeti kullanarak öğrenebilirsiniz.

4C bir aylık maaş tercihi hizmeti;

E-devlet sistemini kullanarak, emekli maaşınızı 3 aylıktan bir aylığa çevirmeniz mümkündür. Bu hizmeti 3 aylık maaş alan ve ayda bir maaş almak isteyen kişiler kullanabilirler. Bu hizmeti kullanarak hemen başvurunuzu yapabilir ve maaşınızı aylığa çevirebilirsiniz.

Şahıs ödeme durumu görüntüleme hizmeti;

Bu hizmeti kullanarak, adınıza yapılan tüm ödemelerin görüntülemesini yapabilirsiniz. Ancak bu hizmet aracılığı ile yalnızca geçmiş döneme ait sorgulama yapılmaktadır. SGK tarafından hangi dönemde ne kadar ödeme aldığınızı, hangi başlık altında ödeme aldığınızı, bu hizmet ile sorgulayabilirsiniz. Sorgulamanızı başlangıç ve bitiş tarihini girerek, yalnızca 90 gün aralıklar ile yapabilirsiniz.

Gelir, aylık, ödenek talep belgesinin verilmesi hizmeti;

SGK tarafından sunulan bu hizmet sayesinde, gelir, aylık ve ödenek talebinde bulunmanız mümkündür. Bu hizmeti kullanarak hemen yeni başvuru yapabilir ya da daha önce yaptığınız başvuruyu kontrol edebilirsiniz. Bu hizmet ile yaşlılık aylığı, ölüm aylığı, malullük aylığı, sürekli iş göremezlik ödemesi, yaşlılık toptan ödemesi, ölüm geliri, ölüm toptan ödemesi, evlenme ödeneği, cenaze ödeneği, yaşlılık toptan ödemesi ihyası ve ölüm toptan ödemesinin ihyası için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu hizmetten yalnızca SSK ve BAĞ-KUR emeklileri faydalanabilmektedir.

Hekim bilgilendirme hizmeti;

Emekli maaşı alan ya da SGK’dan gelir veya aylık alan kişiler bu hizmeti kullanarak, hekim bilgilerine ulaşabilirler. Kendi adınıza verilen doktor raporunun bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Bu hizmete doktor rapor sorgulama hizmeti adı da verilir.

4C isteğe bağlı ödeme dökümü hizmeti;

Devlet memuru olarak emekli maaşını alanlar, isteğe bağlı olarak ödeme bilgilerini buradan görüntüleyebilirler. Ödemenizle ilgili geçmiş dönem döküm bilgilerini edinmek istiyorsanız, bu hizmeti kullanmalısınız.

4B emekli maaşı hesaplama;

Bu hizmet sayesinde, BAĞ-KUR’dan emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alacağınızı sorgulayabilirsiniz. Bu hizmet, şu andaki yatan primlerinize göre emekli olduğunuzu varsayarak tahmini hesaplama yapmaktadır. Bağlı olduğunuz kurumu seçerek hemen hesaplamanızı gerçekleştirebilir ve bugüne göre emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alacağınızı, bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz. “4B emekli maaşı hesaplama” işlemleri, 5400 prim gününü doldurduktan sonra yapılmaktadır.

Sosyal yardım hesaplama hizmeti;

Sosyal yardım hesaplama hizmeti ile direkt olarak İlksan yardım hesaplama uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Bu sayede sandık üyeleri, emekli ya da aidat iadesi yardımlarına ait sorgulamalarını yapabilirler.

Sağlık yardımı talep ve taahhüt hizmeti;

Bu hizmet sayesinde sağlık yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. İsterseniz genel sağlık sigortasına başvur yapabilir, isterseniz de bakmakla yükümlü olan kişinin sağlık sigortasından faydalanmak için başvuru yapabilirsiniz. Bu hizmetten anne ve babalar için sağlık yardımı talebi yapılabilmektedir.

4A emekli aylık bilgisi belge doğrulama hizmeti;

4A emekli aylık bilgisi ile ilgili belge aldıysanız, bu belgede yer alan barkod numarasının kontrolünü, buradan yapabilirsiniz. Bu hizmet, 4A adına alınan tüm belgelerin doğrulamasının yapıldığı yerdir. Sadece kendi adınıza olan belgeleri değil, başkalarının belgelerini de buradan kontrol edebilirsiniz.

4B emekli aylık bilgisi belge doğrulama hizmeti;

Bu hizmeti kullanarak 4B emekli maaşı bilgisi hizmet dökümü aldıysanız, belge doğrulamasını yapabilirsiniz. Ayrıca başkasının adına alınan belgelerin barkod numaralarını girerek de doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

4C emekli aylık bilgisi belge doğrulama hizmeti;

Bu hizmeti kullanarak 4C emekli maaşı bilgisi ile ilgili alınan belgelerin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Kontrol yapabilmek için belgede yer alan barkod numarasını girmeniz gerekir. Bu barkod numarası, e-devlet sistemi tarafından oluşturulmaktadır.

Emekli aylığının yurt dışına transfer edilmesi hizmeti;

E-devlet sisteminde yer alan bu hizmeti kullanarak, yurt dışında yaşıyorsanız emekli maaşınızın yurt dışına transfer edilmesini talep edebilirsiniz. Bu talebi yapabilmeniz için yurt dışındaki adres bilgileriniz, yurt dışı banka bilgileriniz, yurt dışı banka kodunu ve banka şubesini, banka adresini ve IBAN numaranızı yazmanız gerekir. Emekli maaşınızın yurt dışına taşınması talebinin gerçekleşmesi için bu sayılan bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girmelisiniz.

Sonuç;

Yukarıda yer alan e-devlet hizmetlerinin tamamına, SGK hizmet listesinden ulaşabilirsiniz. Bu hizmetlere erişebilmek için e-devlet sitemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan arama motoruna SGK yazmanız gerekir. Ardından SGK içinde yer alan bütün hizmetler listelenecektir. Kullanmak istediğiniz hizmetin üzerine tıklayarak, yeni sayfada açılmasını sağlayabilir ve hemen işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemi süreli olarak güncellenmektedir. Bu sisteme yakın zamanda emekli maaşı ile ilgili farklı hizmetlerin de ekleneceği açıklanmıştır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara