Emekli Maaşı Hesaplama

Çalışmadan Nasıl Emekli Olunur?

Çalışmanın bir nedeni de emeklilik hayalidir. Belki de haya boyu çalışmanın en güzel getirisi emekli olmaktır. Ancak iş yerindeki olumsuzluklar, işverenlerin olumsuz tutumları, az maaş verilmesi gibi durumlar, ülkemiz şartlarında çalışmayı imkânsız hale getirir. Bu nedenlerle çalışmak isteyemem kişiler içim ise çalışmadan emekli olma imkânı tanınmıştır. İsteğe bağlı sigortalı olarak, çalışmadan emekli olmanız mümkündür. Peki kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir, hangi şartlar geçerlidir ve ne kadar prim ödenir? İşte detaylar…

İsteğe bağlı sigortalılık için şartlar nelerdir;

İsteğe bağlı sigortalı olmak için yaşlılık ya da malullük aylığını almıyor olmanız gerekir. Buna göre 18 yılını doldurmuş olan, çalışmayan ve emekli ya da malullük aylığı almayan kişiler, kendi primlerini yatırmak şartıyla isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

Ölüm aylığı alan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilir mi?

Kanuna göre bir kişi 18 yaşının altındaysa, sigortalı olması gereken bir işte çakışıyorsa veya emekli ya da malullük aylığı alıyorsa, isteğe bağlı sigortalı olamaz. Ancak annesinin ya da babasının ölümü ile yetim aylığı alan kişileri isteğe bağlı sigortalı olabilir. Çünkü yetim aylığı, kişilerin kendi isteğiyle aldıkları bir maaş değildir ve devlet tarafından ödenir. Bu nedenle, dul ve yetim aylığı alan herkes, isteğe bağlı sigortalı sayılabilir.

Yarı zamanlı çalışanlarda durum nasıl işler?

Kanuna gör isteğe bağlı sigortalı olabilmek için sigorta yatırılmasını gerektiren bir işte çalışmamak gerekir. Ancak yarı zamanlı çalışanların sigortaları bir ayda 30 günden az yattığı için bu kişiler de isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Üstelik bu kişilerin yatırdıkları sigorta primleri SSK’lı olarak değerlendirilir. Ayrıca Türkiye ile ikili sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerde çalışmaya giden kişiler için de isteğe bağlı sigortalı olabilme hakkı tanınmıştır. Bu kişilerin yatırdıkları primler de SSK’lı olarak değerlendirilir.

İsteğe bağlı sigortalılar hangi sigorta birimine tabidir?

1 Ekim 2008 tarihinde yapılan değişikliğe kadar isteğe bağlı sigortalılar hem Bağ kurlu hem SSK’lı hem de Emekli Sandığı biriminden olabiliyordu. Ancak bu tarihte yapılan değişiklik ile isteğe bağlı sigortalılar 4B’den sayıldı. Buna göre isteğe bağlı sigortalı olduğunuzda Bağ kurlu sayılırsınız ve SSK’ya göre hem daha fazla prim yatırmanız gerekir hem de emekli olmak için daha uzun süre beklemeniz gerekir. Bu durum nedeniyle isteğe bağlı sigortalı sayısı 2008 tarihinden sonra oldukça azalmıştır. Üstelik, geçmiş dönemde yapılan isteğe bağlı sigortalar da Bağ kurlu sayılmıştır.

İsteğe bağlı sigorta için ne kadar prim ödenir?

İsteğe bağlı sigortalılar, meslek hastalıkları ya da iş kazası için prim ödemeler. Yalnızca uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası için prim öderler. Bu doğrultuda belirlenmiş olan alt limit ve süt limite göre prim ödemek mümkündür. 2018 yılına göre en düşük ödenmesi gereken prim tutarı 649,4 liradır. En yüksek prim tutarı ise 4.870,8 lira olarak belirlenmiştir. Buna göre yüksekten prim ödeyen kişiler, emekli olduklarında daha yüksek emekli maaşı alabilirler.

İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Ayrıca bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden yaralanabilir. Bu sigortayı yatıranların gelir testine girmesine gerek yoktur çünkü yatırdıkları primlerin içinde genel salık sigortası primleri de alınmaktadır.

Emekli olurken son 1261 kuralına dikkat edilmeli;

SSK’lı olarak bir işte çalışıp, işinden istifa eden ve isteğe bağlı sigortalı olan kişiler, son 1261 gün daha düşük prim yatırdıkları için daha az emekli maaşı alır. Bu nedenle isteğe bağlı sigortalı olunurken bu kurala dikkat edilmesi gerekir.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara