Emekli Maaşı Hesaplama

Basamaklara Göre BAĞ-KUR Emekli Maaşları

BAĞ-KUR, kendi nam ve hesabına çalışan esnafların ve tarım işçilerinin bağlı bulundukları sosyal güvence birimidir. BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplamaları yapılırken 3 farklı dönem esas alınır. SSK ve BAĞ-KUR’un prim yatırma aralıkları farklıdır. Bu aralıklar, her dönem için farklılık gösterir. Bu durumda her dönem için hesaplanan BAĞ-KUR emekli maaşı tutarı da değişiklik gösterir. BAĞ-KUR’dan emekli olmak isteyen vatandaşların akıllarındaki soru ne kadar emekli maaşı alacaklarıdır. 4B emekli maaşı hesaplama için SGK’nın internet sitesinden ya da e-devlet sisteminden faydalanabilirsiniz. Ancak buradan elde edeceğiniz maaş tutarı, emekli olduğunuzda alacağınız net rakam değildir. Sizlere BAĞ-KUR’un basamaklarına göre nasıl emekli maaşı hesaplandığından ve 2018 yılı için BAĞ-KUR emekli maşalarının ne kadar artış gösterdiğinden detaylı olarak bahsedelim;

BAĞ-KUR emekli maaşı nasıl hesaplanır?

BAĞ-KUR emekli maaşının hesaplanması için tıpkı SSK’da olduğu gibi üç dönem baz alınır. Bu dönemler 2000 öncesi dönem, 2000-2008 arası dönem ve 2008 sonrası dönemdir. Bu dönemlerde yatırmış olduğunuz prim miktarı, emekli olduğunuzda alacağınız maşı direkt olarak etkiler. Emekli olmak için aynı zamanda yaş ve hizmet süresi gibi kriterler de bulunur. Bu kriterler ise işe başlama tarihinize göre değişiklik gösterir.

  • 2000 öncesi dönem için BAĞ-KUR’da basamak sistemi ile prim yatırılıyordu. SSK için asgari brüt ücretin 6,5 katına kadar prim ödemesi yapılırken BAĞ-KUR için 1’den 24’e kadar olan basamaklarda ödeme yapılır. Bu dönemde emekli maaşı hesaplanırken son bir yılda prim yatırılan basamak ele alınır ve basamağın %70’i, emekli maaşı olarak bağlanır.
  • 2000-2008 arası dönemde ise yine BAĞ-KUR için basamak sistemi geçerlidir. Ancak bu dönemde emekli maaşı hesaplaması yapılırken ağırlıklı ortalama ve aylık bağlama oranının çarpılması gerekir. Ağırlıklı ortalama ise her yılın kazancının güncellenmesi ile bulunur. Buna göre 2008 yılından başlayarak 2008 yılına kadar yatırmış olduğunuz basamaklara göre yıllık toplam kazançlarınız, güncelleme katsayısı kullanılarak güncellenir ve toplanarak ağırlıklı ortalaması alınır. Güncelleme katsayısı ise bir önceki yılın TÜFE ve Büyüme hızı oranları kullanılarak hesaplanır. Bu verilere bakılarak BAĞ-KUR emekli maaşlarının bir önceki döneme göre daha düşük olacağı söylenebilir.
  • 2008 yılından sonra işe başlayanların emekli maaşları ise yine ağırlıklı ortalama ve aylık bağlama oranının çarpılması ile elde edilir. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı düşüktür. Ağırlıklı ortalama değerleri ise yine her yılın kazançlarının güncellenmesi ile hesaplanır. Burada önemli olan nokta, 2008 yılında yapılan düzenleme ile BAĞ-KUR’daki basamak sisteminin bitirilmiş ve asgari brüt ücret üzerinden ödeme sitemine geçilmiş olmasıdır. Asgari brüt ücrete göre tavan ve taban fiyat belirlenmiş ve tıpkı SSK’da olduğu gibi sigorta primi ödemeleri alınmıştır. Bu da BAĞ-KUR için 2008 sonrası dönemde, basamak sistemine göre daha düşük emekli maaşı bağlanacağının göstergesidir. Ayrıca bu dönemdeki kazançların güncellenmesi için kullanılan güncelleme katsayısının Tüfe ve Büyüme Hızının %30’u alınarak hesaplanması da, 2008 sonrası emekli maaşlarının daha düşük olacağını gösterir.

Bu üç döneme de bakılacak olursa, BAĞ-KUR için en yüksek emekli maaşı 2000 yılından önce çalışması olanlar için bağlanmaktadır.

2018 BAĞ-KUR emekli maaşı ne kadar oldu?

2018 yılında hem Ocak hem de Temmuz aylarında BAĞ-KUR emekli maaşları için zam yapıldı. Bu zamların oranları son 6 aylık enflasyon verilerine göre belirlenmektedir. TÜİK tarafından açıklana veriler doğrultusunda, son 6 aylık enflasyon artışı oranında zam yapılmaktadır. Aynı zam uygulaması SSK emeklileri için de geçerlidir. Bu zamların amacı ise emekli maaşlarının artan enflasyon karşısında erimesini önlemektir. 2019 yılında yapılacak olan zam oranı henüz belli değildir. Ancak ekonomik göstergelerin biraz daha iyi olması nedeniyle, enflasyon oranının geçen yıla göre daha düşük olması bekleniyor. 2019 yılının Ocak zamları Ocak ayının 3’ünde açıklanacak olan enflasyon rakamı ile belli olacak. 2018 yılının Temmuz ayında yapılan zamlara göre en düşük ve en yüksek BAĞ-KUR emekli maaşları ise şu şekildedir;

  • 9000 günden emekli olan esnaf BAĞ-KUR emeklileri, isteğe bağlı olan BAĞ-KUR’dan 1000 ile 1200 TL arasında
  • 9000 günden emekli olan tarım BAĞ-KUR emeklileri, 800 ile 1000 TL arasında
  • 5400 günden emekli olan esnaf BAĞ-KUR emeklileri 800 ile 1000 TL arasında
  • 5400 günden emekli olan tarım BAĞ-KUR emeklileri ise 600 ile 800 TL arasında zam almıştır.

Belirtilen zam oranlarına ek ödeme tutarları da dahil edilerek emekli maaşı hesaplanır. Emekli maaşlarının zamlanması ile her ay verilen %4’lük ek ödeme tutarı da zamlanır.

BAĞ-KUR emekli maaşı nasıl sorgulanır?

BAĞ-KUR’dan almış olduğunuz emekli maaşını sorgulayabilmek için e-devlet sistemine giriş yapmış olmanız yeterlidir. Bu sisteme PTT aracılığı ile alacağınız bir şifre ile giriş yapabilirsiniz. İsterseniz de online giriş yöntemlerinden birini deneyerek, kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama motoru kısmına “4B aylık bilgisi” yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan linke tıkladığınızda maaş bilgileriniz otomatik olarak görünecektir. Buradan maaşınıza son yapılan zamları, maaşınızda yapılan kesintileri ve ek ödeme tutarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Maaşlar 1000 TL olacak;

BAĞ-KUR emekli maaşları, 2008 yılından sonra daha düşüktür. Ayrıca esnafa göre tarım veya çiftçi BAĞ-KUR’u olanlarında emekli maaşları daha düşük bağlanır. 2018 yılında devlet tarafından alınan bir karar ile 1000 liranın altında emekli maaşı kalmayacağı açıklanmıştır. Buna göre BAĞ-KUR emekli maaşları için yeni yapılacak zamların en düşük 1000 TL üzerinden yapılması bekleniyor.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara