Emekli Maaşı Hesaplama

BAĞ-KUR Başlangıcı Geriye Çekilebilir Mi?

BAĞ-KUR sahibi olan kişilerin SGK’ya en çok yönelttikleri soruların başında “BAĞ-KUR başlangıcı geriye çekilir mi?” var. Daha erken emekli olmak ve daha fazla emekli maaşı almak için ne kadar sigortalı olursanız o kadar avantajlı olursunuz. Bilindiği gibi 2000 yılından önce sigortalı olanların emekli maaşı hesaplanırken daha yüksek aylık bağlama oranı kullanılır. Bu sayede 2000 yılından önce sigortalı olan kişilerin  emekli maaşları daha yüksek olur ve emekli olmak için gereken yaş sınırı daha düşüktür. Sizlere BAĞ-KUR başlangıcının nasıl geriye çekilebileceği hakkında detaylı bilgi sunalım;

BAĞ-KUR başlangıcı hangi durumlarda geriye çekilir?

BAĞ-KUR başlangıcının geriye çekilme durumu yasalarla belirtilmiştir. Buna göre aşağıdaki kurallar dışında geriye çekme işlemi yapılamaz.

 • BAĞ-KUR başlangıcı 01.10.2008 tarihinden sonra ise başlangıç tarihi 01.10.2008 tarihinin öncesine götürülemez.
 • BAĞ-KUR başlangıç tarihi 04.10.2000 ile 30.09.2008 tarihleri arasında ise başlangıç tarihi 04.10.2000 tarihinden öncesine götürülemez.
 • BAĞ-KUR başlangıç tarihi 20.04.1982 ile 03.10.2000 tarihleri arasında ise başlangıç tarihi 20.04.1982 tarihinden öncesine çekilemez.

Görüldüğü gibi BAĞ-KUR başlangıç tarihi 20.04.1982, 04.10.2000 ve 01.10.2008 tarihlerinden daha önce yapılmadıysa, daha önce çekilmesi mümkün değildir. Bu konuda dava açılmış olsa bile hiçbir şekilde bu tarihlerden daha önce çekilemez.

Daha önce vergi kaydı olanların BAĞ-KUR başlangıcı olmasa bile BAĞ-KUR başlangıcı geriye çekme işlemi yapılabilir. Ancak bu işlemde yine yukarıda belirtilen tarihler esas alınmaktadır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; 1999 yılında BAĞ-KUR başlangıcı olan birinin 1980 yılında Niğde vergi dairesinden vergi kaydı bulunuyorsa ve bu kayıt vergilendirilebiliyorsa, bu kişinin BAĞ-KUR başlangıç tarihi 20.04.1982 tarihine kadar geriye çekilebilir. Daha önceki bir tarihe çekilmesi mümkün değildir.

Vergi kaydıyla erken emeklilik nedir?

Vergi kaydıyla erken emeklilik, daha önce vergi kaydı olan ancak BAĞ-KUR tescili bulunmayan kişilerin, yukarıdaki tarihler baz alınarak BAĞ-KUR başlangıcını geriye çekmesi ve borçlanma yaparak erken emekli olması anlamına gelir. BAĞ-KUR başlangıç tarihinin geriye çekilmesi durumunda ortaya çıkan eksik prim günlerinin yatırılması için borçlanma hakkı doğar. Sigorta başlangıç tarihi geriye çekilen kişiler borçlanma yaparak, daha erken emekli olma hakkına sahip olur. Özellikle BAĞ-KUR başlangıç tarihi 1982 tarihine kadar geriye çekilen kişilerin borçlanma ile daha yüksek emekli maaşı alması ve daha erken yaşta emekli olması mümkündür.

Vergi kaydı olanların erken emekli olabilmesi için bazı istisnalar da uygulanmaktadır. Bu istisnaları şu şekilde açıklayabiliriz;

 • 10.2000 tarihinden önce bir gün bile BAĞ-KUR tescili olan kişilerin, bu tescilden sonra şirket ortaklığı ya da vergi kayıtları bulunması durumunda sigorta başlangıç tarihlerini 1982 yılına kadar geriye çekmeleri mümkündür.
 • 10.2000 tarihinden önce bir gün bile olsa BAĞ-KUR tescili olanların, bu tescilden sonra oda kaydı olması durumunda ise 22.03.1985 tarihinde kadar BAĞ-KUR başlangıçlarını geriye çekmeleri mümkündür.
 • 10.2000 yılından sonra BAĞ-KUR tescili olan kişilerin ise, hiçbir şart ve durumda ve bu tarihten öncesine sigorta başlangıçlarını geriye çekme durumu bulunmamaktadır.
 • Esnafların 2000 yılından önce vergi kaydı bulunsa bile 04.10.2000 yılına kadar BAĞ-KUR tescillerini yaptırmamaları durumunda, geriye dönük tescil yaptırma hakları bulunmaz. Bu esnafların SGK ile ilgili hak ve yükümlülükleri 04.10.2000 yılından sonrası için başlatılmaktadır.
 • 10.2008 yılından önce BAĞ-KUR tescili yaptırmış olan esnafların, yine bu tarihten önce oda veya vergi kaydı olması durumunda BAĞ-KUR başlangıç tarihlerini geriye çekmeleri mümkündür. Bu tarihten önce BAĞ-KUR kaydı silinmiş olan kişilerin bile kayıtlarını aktif hale getirmeleri mümkündür.

BAĞ-KUR başlangıcı geriye çekme avantajları nelerdir?

BAĞ-KUR başlangıcı geriye çekme işleminin çok sayıda avantajı bulunur. Bu avantajları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • BAĞ-KUR başlangıcının 1982 tarihine çekilmesi durumunda, kişilerin daha yüksek emekli maaşı ile daha erken yaşta emekli olması mümkündür.
 • BAĞ-KUR başlangıcı geriye çekildiğinde ortaya çıkan eksik primlerin borçlanılarak yatırılması mümkündür. Bu borçlanmanın yüksek tutardan yapılması ise daha yüksek emekli maaşının alınmasını sağlar. Borçlanma yapmak aynı zamanda, daha az çalışarak erken emekli olmak anlamına da gelmektedir.
 • 2005 yılında kendine ait bir dükkân açan ve vergi kaydı devam eden bir esnafın bugüne kadar BAĞ-KUR’u bulunmasa bile başvuru yapması halinde 01.10.2008 tarihinden itibaren BAĞ-KUR’lu olması mümkündür. Bu sayede yaklaşık 10 yıllık bir avantaj sağlanır.

Sonuç;

Bağ kurluların işe başlama tarihlerine göre emekli olma şartları da değişir. Erken tarihlerde sigorta başlangıcı olanlar daha erken yaşlarda emekli olurken daha yüksek emekli maaşı alma hakkı kazanır. Sigorta başlangıcının geç yapılması durumunda emekli olma yaşı da yükselecektir. BAĞ-KUR başlangıcının geriye çekilmesi ile daha erken emekli olma imkânı elde edilir. Ancak yukarıda belirtilen tarihlerden öne çekilmesi mümkün değildir. 2019 yılında çiftçilerin emekli olma şartları ile normal Bağ kurluların emekli olma şartları aynıdır. Çiftçilerin de erken emekli olabilmesi için sigorta başlangıçlarının erken olması gerekir.

Yorumlar (1 Yorum)
Sahin
Sahin Cevapla
- 20:16

1994 yılında şirket ortaklığın vardı bağkur kaydımı devlet 04/10 2000 yılında tescil etti 1994 yılına cekebilirmiyim sigorta başlangıcını?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara