Emekli Maaşı Hesaplama

4B Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşı hesaplama, her sigorta birimi için farklı yollar ile yapılır. Ayrıca bu hesaplama yapılırken her dönem için farklı formüller kullanılır. Peki 4B emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır? Hangi dönemler için hangi formüller kullanılır? Bunların hepsini haberimizde bulabilirsiniz. Ayrıca 4a emekli maaşının nasıl hesaplandığını öğrenmek isterseniz, ” Emekli Maaşı Hesabının Püf Noktaları ” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

4B emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

Eski adıyla BAĞ-KUR sisteminde 1972 yılına kadar farklı bir maaş hesaplama sistemi kullanılıyordu. 1999 yılında çıkarılan yeni bir kanun ile bu hesaplama sistemi değiştirildi. 2008 yılının Ekim ayında ise yeni bir kanun çıkarıldı ve Bağ kurdan emekli olanların maaşları bugün ki şekliyle hesaplanmaya başladı. 2008 yılında yapılan reform ile kendi nam ve hesabına çalışanların ismi 4B olarak değiştirildi. Buna göre 4B‘lilerin emekli maaşları, 3 farklı dönem için hesaplanır.

  • 2000 yılı ve öncesi için maaş hesabı;

2000 yılına kadar çalışan ve 2000 yılından sonra çalışması olmayıp aylık bağlatmak isteyen kişilerin eski sisteme göre hesaplanır. Bu sistemde basamak hesabı yapılır. Bu basamak hesabına göre Bağ kurluların en son ödediği basamağa bakılır. En son basamaktan 1 tam yıl prim ödenmişse, bu basamağın %70’i oranında emekli maaşı bağlanır. Son basamaktan tam bir yıl prim ödenmesiyse, emekli maaşı bir öncesi basamağa göre hesaplanır.

2000 yılına kadar yapılan 4B emekli maaşı hesaplama sisteminde aylık bağlama oranı %70 olarak kullanılır. Ancak bu oranın alınabilmesi için sigortalıların 25 yıl çalışmış olması gerekir. 25 yıldan fazla çalışanlar için aylık bağlama oranı, her tam yıl için %1 oranında arttırılır. 25 yıldan eksik olan her çalışma yılı için de %1 oranında indirim yapılır.

2000 yılına kadar kadınların emekli olma yaşı 50, erkeklerin ki ise 55’tir. Bu yaşlardan büyük olanlar için de her tam yıl başına aylık bağlama oranında %1 artırım yapılır. Emekli olacakların yaşları, bu yaşlardan küçük ise indirim yapılmaz.

2000 yılına kadar hesaplama aylık bağlama oranı en fazla %90 oranına kadar artırılabilir. Bu açıklamalardan anlayacağınız gibi en yüksek emekli maaşı, 2000 öncesi dönemde olan çalışmalarınız için hesaplanır.

  • 2000 ve 2008 yılları arasında emekli olanların maaş hesabı;

Bu yıllar arasında 4B emekli maaşı hesaplama için kullanılan hem aylık bağlama oranı hem de hesaplama yöntemler değişiklik göstermiştir. Buna göre sigortalıların 2000 yılından ödemiş oldukları basamaklardaki prim ödeme gün sayıları dikkate alınır. Aylık başlangıç tarihine denk gele zaman için gelir tablosuna bakılır ve bu tablodaki ağırlıklı ortalama alınır. Bu tablodan alınan ağırlıklı ortalama ile aylık bağlama oranı çarpılarak, emekli maaşı hesaplanır.

Tablodan bakıla ağırlıklı ortalama değerleri, her ay enflasyon oranına göre yenilenir. Bu durumda 2000 ve 2008 yılları arasında çalışması olan Bağ kurluların emekli maaşı hesabı için enflasyon oranı ve düşük aylık bağlama oranı etkilidir diyebiliriz.

Bu dönem için kullanılan aylık bağlama oranı hesaplanırken sigortalının toplam sigortalı olma süresine bakılır. Bu sürenin ilk 10 tam yılında her bit yıl için aylık bağlama oranı %3,5 olarak alınır. Takip eden 15 yılın her tam bir yılı için %2, 25 yıldan fazla olan her tam bir yıl için aylık bağlama oranı %1,5 alınır ve bu oranlar toplanır. Hesaplanan emekli maaşları aylık bağlanacak tarihi ile hesaplama yapılan tarih arasında geçen her ay için TÜİK tarafından açıklanan enflasyon artışı oranında artırılır.

  • 2008 sonrası emekli olanların maaş hesabı;

Ekim ayının başlarından itibaren 2008 yılında çalışması olanların maaşları hesaplanırken kullanılan aylık bağlama oranı %50’ye düşürülmüştür. Ayrıca aylık enflasyon oranı da dikkate alınır. Bu da 2008 sonrası dönemde hesaplama emekli maaşlarının, önceki dönemlere daha düşük olduğunu göstermektedir.

4B emekli maaşı ne zaman yatırılır;

Emekli olmanız için tahsis talep dilekçesini vermeniz gerekir. Dilekçenizi vermenizin takip eden ay başında ise emekli maaşınız, hesabınıza yatırılır. Emekli maşalarına yılda iki kez zam yapılır. Bu zam oranı, 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenir. Ocak ve Temmuz ayında yapılan bu zamlar, emekli maşalarına yansıtılır. Eğer bu aylarda emekli maaşınız yatarsa, zamlı maaşınızı almış olursunuz. Emekli maaşlarına yapılan zam oranları, 6 aylık enflasyon artış oranı doğrultusunda yapılır.

Emeli maaşlarına yapılan zamlarla ilgili detaylı bilgi edinmek için “Emekli Maaşlarına yılda Kaç Kez Zam Yapılır?” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Sonuç;

4B emekli maaşı hesaplama için yukarıdaki formüller ile kendiniz hesaplama yapabilirsiniz. Görüldüğü gibi üç farklı dönem için ayrı hesaplama yapılır. Bu hesaplamalara göre en yüksek emekli maaşını 2000 öncesi dönemdeki çalışmalarınız için alırsınız. 2008 sonrası dönem ise en düşük emekli maaşının hesaplandığı dönemdir. 2008 sonrasında yüksek emekli maaşı alabilmek için tavan fiyattan prim ödemelerinizi yapmanız gerekir.

Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı hesaplayabilmek için e-devlet sistemini de kullanabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden ya da SGK’nın internet sitesinden emekli maaşınızı hesaplayabileceğiniz araçlar bulunur. Bu araçlar, maaşınıza yakın tahminler yapacaktır.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara