Emekli Maaşı Hesaplama

4A Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilmek için emekli maaşı hesaplama formüllerini bilmeniz gerekir. Bu formüller kafa karıştırıcıdır ve her dönem için farklı formüllerin kullandığını bilmeniz gerekir. Sizlere bu konuda vermemiz gereken öncelikli bilgi emekli maaşının farklı dönemler için farklı formüller ile hesaplandığıdır. 4A emekli maaşı hesaplama için 1999 öncesi, 2000-2008 yılları arası ve 2008 sonrası dönemler baz alınır. Hangi dönemde çalışmalarınız varsa, o dönemler için geçerli olan formüller kullanılmalıdır.

3 dönemde de çalışması olanların emekli maaşı hesaplanırken, her dönemin kısmi aylıkları bulunur. Bu aylıkların toplamı ise alacağınız emekli maaşının miktarını verecektir. Emekli maaşının son haline, son yapılan zamlar da eklenir ve hesabınıza yatacak olan rakam belirlenmiş olur.

Emekli maaşınızı hesaplayabilmek için kullanabileceğiniz hesaplama araçları da bulunur. Bu araçlar e-devlet sisteminde ve SGK’nın internet sitesinde mevcuttur. Bu aralar üzerinden yapacağınız sorgulamalar sonucunda, emekli olduğunuzda alacağınız maaşa yakın bir değer öğrenirsiniz. Çünkü bu araçlar, emeklilik dilekçenizi verdikten sonra tam hesaplama yapabilir. Eğer emekli olmadan önce elinize ne kadar maaş geçeceğini öğrenmek istiyorsanız EMHESİS sistemi üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Bu sistem sayesinde 24 saat içinde sonuç alabilir ve elinize geçecek maaş miktarının güncel halini görebilirsiniz. EMHESİS, emekli maaşınızı net olarak hesaplayabilen tek ve en güvenilir sistemdir.

4A emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

4A emekli maaş hesaplama için kullanılan formülleri ve yöntemleri sizlerle paylaşalım.

  • 2000 yılı öncesi için emekli maaşı hesaplama;

2000 yılı öncesinde çalışmalarınız varsa, emekli maaşınız “gösterge X aylık bağlama oranı X maaş katsayısı” formülü ile bulunacaktır. Buradaki gösterge rakamı, tablodan belirlenir. 2000 öncesi dönemde yatan prim miktarına göre farklı değerler vardır. 2000 öncesi dönemde asgari brüt ücret tutarında prim ödemesi yapılabilirdi ancak bunun 6,5 katına kadar da ödeme yapılabiliyordu. Bu durum, 2000 öncesi dönemde daha fazla emekli maaşı alabileceğinizin kanıtı niteliğindedir.

Bu formülde kullanılan maaş katsayısı için 12.000 rakamı baz alınır. Aylık bağlama oranları ise normal prim yatıranlar için %60 olarak alınır, tavan miktarda prim yatıranlar için de %50 ile %59,9 arasında değişmektedir.

  • 2000-2008 yılları arası için emekli maaşı hesaplama;

Bu dönem arasında çalışması olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken “aylık bağlama oranı X ortalama aylık kazanç” formülü esas alınır. Ortalama aylık kazancın bulunması için kişilerin işe başlama tarihinden itibaren dilekçe verdikleri tarihe kadar aylık kazanlarının, güncelleme katsayısı ile çarpılarak güncellenmesi ile bulunur. Aylık bağlama oranı bir önceki döneme göre daha düşüktür ve sigorta primleri, emekli maaşını daha az etkiler. Bu dönemde gösterge katsayısı kaldırılmış ve yerine TÜFE ve Büyüme hızı dahil edilmiştir. Emekli maaşı hesaplanırken kullanılan bu göstergeler, maaşların 2000 öncesi döneme göre daha düşü olmasını sağlar.

  • 2008 yılı sonrası için emekli maaşı hesaplama;

2008 yılı sonrasında çalışmalarınız varsa, 4A emekli maaşı hesaplama yapılırken aylık ortalama kazan ve aylık bağlama oranı çarpılacaktır. Ancak aylık bağlama oranı diğer dönemlere göre oldukça düşüktür. Yatırmış olduğunuz sigorta primlerinin emekli maaşınızı en az etkilediği dönem, 2008 sonrası dönemdir. Bu dönemde maaş hesabı yapılırken büyüme hızı oranının %30’luk kısmı alınır. Bu nedenle emekli maaşınız, diğer dönemlere göre oldukça düşük hesaplanacaktır.

Bu formüllerden bulunan değerlere, ek ödemler de dahil edildikten sonra emekli maaşınız hesabınıza yatırılacaktır. Maaşınızın ne kadar olduğunu, ne kadar ekleme yapıldığını ve maaşınızdan yapılan kesintileri görmek için e-devlet sisteminde maaş görüntüleme uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi edinmek için “Emekli Aylığınızı Nasıl Hesaplarsınız?” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Maaş zamları ne zaman belirlenir;

Emekli maaşlarına yılda iki kez zam yapılır. Bunlardan ilki Ocak ayında ikincisi ise Temmuz ayında gerçekleşir. Ocak ayında yapılan zam, bir önceki yılın son 6 ayına ait olan enflasyon artış rakamına göre yapılır. Temmuz ayındaki zam ise o yılın ilk 6 ayına ait enflasyon artışı rakamına göre yapılır. Bu zamların yapılmasının nedeni, emekli maaşlarının artan enflasyon karşısında erimesini engellemektir. Bu sayede emeklilerin alım güçleri düşmez.

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yılda iki kez enflasyon artışı oranında zam yapılırken Memur emeklilerine yapılan zam oranı toplu sözleşme ile belirlenir. Memurlar için 2 yılda bir toplu sözleşme yapılır ve bu sözleşmede, 6 ayda bir ne kadar zam verileceği belirlenir. Bu sözleşmede bir enflasyon rakamı da verilir ve enflasyonun bu rakam üzerinde çıkması halinde, memur emeklisi maaşlarına enflasyon farkı da yansıtılır. Bu sayede memurlar ve memur emeklileri yılda dört kez zam almış olur.

2018 zam oranları ne kadar;

2018 yılının Temmuz ayı zamları %9,17 olarak yapılmıştı. Uzmanlar Temmuz ayı enflasyon rakamı için %5’lik tahminler yapıyordu ancak ekonominin oldukça kötü gitmesi ve faizlerin yükselmesi, enflasyon rakamlarının fırlamasına neden oldu. Bu durum, emeklilerin maaşlarına son yılların en yüksek zamlarının yapılmasına neden oldu. Bu enflasyon farkına göre memur emeklileri ise %3,5 zamma ek olarak %5,17’lik bir enflasyon farkı da almış oldu. Memur emeklilerine yapılan toplam zam oranı %8,67’yi buldu.

Oyla: post

Yorumlar (2 yorum)
HAKAN
HAKAN Cevapla
- 13:28

Tahsis No için 4A Emekli Aylık Bilgileriniz :

Doğum Tarihi 05.03.1967

Aylık Başlangıç Tarihi 01.04.2019
Durum Kodu 2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı 74.00
2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı 61.00
2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 47.50
İntibak Aylık Bağlama Oranı 0.00
2000 öncesi Gün 1980
2000 – 2008/10 arası Gün 2870
2008/10 sonrası Gün 3699
Toplam Gün 8549
Göstergesi 9475
Hisse Oranı 1/1
Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör Özel

İ E DEVLETTEN ALDIĞIM BİLGİLERE GÖRE NE KADAR EMEKLİ MAAŞ ALIRIM

HAKAN HAN
HAKAN HAN Cevapla
- 13:37

Merhaba Bu bilgiler doğrultusunda ne kadar Emekli Maaşı Alırım
HAKAN HAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara