Emekli Maaşı Hesaplama

2022 Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

2022 engelli maaşı, 2022 maaşı olarak da bilinir. 2022 sayılı kanuna göre verilen bu maaş, engelli vatandaşlarımıza ödenir. Devlet çalışamayacak durumda olan engelli vatandaşlar için bu hakkı sağlamıştır. 2019 yılında engelli maaşı ve şartları güncellenmiştir. Emekli maaşınıza Ocak ayında yapılacak zamların belli olması ile birlikte engelli maaşlarına yapılan zamlar da açıklandı. Sizlere 2022 engelli maaşı şartları ve son yapılan zamlar hakkında detaylı bilgi verelim;

2022 engelli maaşı alma koşulları nelerdir?

2019 yılında geçerli olacak 2022 engelli maaşı koşulları belirlenmiştir. Bu koşulları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

 • Engelli maaşını alınabilmesi için engel oranının en az %40 ve üzerinde olması gerekir. %40 oranının altında kalan kişiler engelli maaşı alamazlar.
 • Engelli maaşını alabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Engelli maaşının ödenebilmesi için SGK’dan herhangi bir gelir ya da aylığın alınmıyor olması gerekir. SGK tarafından gelir ya da aylığı bulunan kişiler, engelli maaşı alamazlar.
 • Engelli maaşı almak isteyen kişilerin başvuru sırasında çalışmıyor olması gerekir. Çalışan kişilere engelli maaşı ödenmez.
 • Engelli maaşının ödenebilmesi için hane halkına bir gelir testi yapılması gerekir. Bu teste göre haneye giren aylık gelirin 423,58 lirayı aşmıyor olması gerekir. Bu testi geçemeyenler yani bu tutardan daha yüksek geliri olanlar, engelli maaşı almaya hak kazanamaz.
 • Nafaka alma ihtimali bulunan ya da nafaka ödemesi alan kişilere, engelli maaşı bağlanmaz.
 • Engelli maaşının bağlanabilmesi için vatandaşların 18 yaşının altında olmaması ya da 65 yaşın üzerinde olmaması gerekir. Bu yaş sınırlarını taşımayan kişilere, engelli maaşı bağlanmaz.

2022 engelli maaşı koşullarına göre engel oranı %40 ile %69 arasında olan ve 18 yaş üstünde olan kişilere bağlanan maaşa “engelli maaşı” adı verilir. Engel oranı %70 ve üzerinde olan ve 18 yaşından büyük olan kişiler için bağlanan maaşa ise “başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek derece engelli maaşı” adı verilir. Engel oranı %40 ve üzerinde olan ancak 18 yaşın altında olanların yakınlarına bağlanan engelli maaşına ise “engelli yakını maaşı” adı verilir. Bu maaşların arasında fark olmasının nedeni ise %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlara daha fazla maaş ödenmesidir.

18 yaşının altında olan engelli vatandaşlar için maaş bağlanırken veliye ya da vasiye bakılır. Başka bir ifade ile 18 yaşın altında olan engellilere değil, bakımlarını üstlenen kişiye maaş bağlanır. Bakımı üstlenmiş olan kişinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekir. Çocuk 18 yaşını tamamladığında ise engelli maaşı kesilir ve çocuğun kendisine maaşın tekrar bağlanması için başvuru yapılması gerekir.

18 yaş altındaki engelli çocuğun anne ve babası yoksa ve çocuk vasinin yanında kalıyorsa, maaş bağlanabilmesi için vasiye gelir testi yapılır. Maaşın bağlanabilmesi için çocuğunun vasisinin yanında ikamet ediyor olması gerekir.

Engelli olan kişinin 18 yaşın üzerinde olması durumunda sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekir. Bağ kurlu olan engellilerin ticari faaliyetlerini sonlandırması, SSK’lı olan engellilerin işten ayrılması ve Emekli Sandığına bağlı olan engellilerin ise görevlerinden ayrılmış olması gerekir.

Engelli olan kişinin 65 yaşını tamamlaması durumunda engel oranına bakılır. Engel oranı %70’in altında ise yaşlılık aylığı bağlanır. Bu maaşın bağlanabilmesi için 65 yaşını dolduran kişiye ve eşine gelir testi yapılır. Bu testin sonucunda eşinin ve kendisinin geliri asgari brüt ücretin üçte birinin geçmiyorsa, yaşlılık maaşı bağlanabilir.

65 yaşını dolduran ve engel oranı %70’in üzerinde olan kişinin yaşlılık aylığı alabilmesi için de tüm hane halkının gelirine bakılır.

2022 engelli maaşı ne kadar oldu?

2019 yılı için ödenecek olan engelli maaşı zamlanmıştır. 2022 engelli maaşı tutarları ise engel oranına göre farklılık göstermektedir.

 • Engel oranı %40 ile %69 arasında olan vatandaşlara ödenecek olan engelli maaşı tutarı, üç aylık için 1301 TL olarak belirlenmiştir.
 • Engel oranı %70 ve üzerimde olan vatandaşlar için ödenen engelli maaşı tutarı ise 1951 TL olarak belirlenmiştir ve bu tutar üç aylık olarak ödenmektedir.

2022 engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Engelli olan vatandaşların ihtiyaçlarını giderebilmesi ve hayatını devam ettirebilmesi için üç ayda bir olmak üzere engelli maaşı ödenir. Bu maaşın ödenmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapılmış olması gerekir. %70 ve üzerinde engel oranı bulunan kişilere hem engelli maaşı hem de bu kişiler için evde bakım parası ödenebilir.

2022 engelli maaşının alınabilmesi için şahsen ya da kanuni vekiller aracılığı ile başvuru yapılmalıdır. Bu başvurunun ardından gerekli incelemeler yapılır ve maaşın bağlanıp bağlanmayacağına karar verilir. Başvurular için henüz online başvuru yöntemi bulunmamaktadır. Başvuru sırasında bakanlığa iletilmesi gereken belgeler ise şu şekildedir;

 • Engelli vatandaşın kendisi tarafından doldurulan engelli maaşı başvuru formu
 • %40 ve üzerinde engel olması durumunda, tam teşekküllü bir hastaneden alınacak olan sağlık kurulu raporu
 • Başvuru sahibinin bağlı bulunduğu muhtarlık tarafından verilen Muhtaçlık Belgesinin aslı
 • Engelli maaşının bağlanacağı kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı ve vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Mal beyanı belgesinin aslı
 • SGK tarafından alınan ve engelli maaşı için başvuru yapan kişinin herhangi bir gelirinin olmadığını gösteren belge

Bu belgeler ile Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığına başvuru yapmanızın ardında gelir testi yapılır. Başvurunuzun sonuçlarını e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama için e-devlet şifrenizin olması yeterlidir. Telefonla bili almak için de Alo 144 sosyal dayanışma hattını arayabilirsiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara