Emekli Maaşı Hesaplama

2019’da Emekli Olanlar Ne Kadar Maaş Alacak?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye şartlarında emekli olmanın yaşı ortalama olarak 60’tır. Bu yaş 2000 yılından önce işe başlayanlar için çok daha düşüktür. 2000 yılında ve 2008 yılında yapılan düzenlemeler ile hem emekli olma yaşı yükseltilmiş hem de emekli maaşı hesaplamaları değişmiştir. Bu değişimin sonucunda çalışanlar daha geç emekli olurken daha düşük emekli maaşı almaktadır. 2018 yılı biterken tüm emeklilerin gözü, Ocak ayında yapılacak olan zamlara kilitlendi. Enflasyonun yükselmesi ile birlikte yapılacak zam oranları da artış gösterdi. 2018 yılında tüm emekliler, son yılların en yüksek zamlarını almıştı. Peki 2019 emekli maaşı zamları ne kadar olacak? İşte detaylar…

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emekli maaşları artacak;

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yılda iki kez zam yapılır. Bu zam oranları 6 ayda bir olmak üzere TÜİK tarafından açıklanan son altı aylık enflasyon rakamına göre belirlenir. Enflasyon artışına göre zam yapılmasının nedeni ise emekli maaşlarının artan enflasyon karşısında erimesidir. 2019 yılının yaklaşması ile birlikte emeklilere yapılacak zam tahminleri de belli oldu. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine açıklanacak olan enflasyon artış rakamına göre zam yapılırken Emekli Sandığı emeklilerine, daha önce yapılan toplu sözleşme gereğince zam yapılacak.

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak olan zam oranı Merkez Bankası tarafından açıklanan tahmini enflasyon rakamına göre 13,78 civarında olacak. Daha önce açıklanan verilere göre 2018 yılının Temmuz, ağustos ve Eylül ayları için ortalama enflasyon rakamı 9,34 civarında olmuştu. Yeni yılla birlikte bu oranın artması bekleniyor.

2019 ocak ayında açıklanan enflasyon rakamı 13,78 olursa SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine bu oran üzerinden zam yapılacak. Devlet memuru ve memur emeklileri ise toplu sözleşemeye göre %3,5’luk zamma ek olarak enflasyon farkı alacak. Enflasyon farkı, açıklanan enflasyon rakamının %4’ü aşan kısmı kadar ödenecek. Buna göre memur emeklileri 2 farklı zam almış olacak.

SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşı 2 kez zamlanacak;

Emeklilere her ay devlet tarafından ek ödeme verilir. Bu ek ödeme, daha önceki yıllarda verilen vergi iadesi ödemesinin yeni adıdır. Ek ödeme tutarı %4 olarak belirlenir. Ek ödeme ile emeklilerin harcamalarında vermiş oldukları vergilerin bir kısmı devlet tarafından maaşlarına geri ödenir. 6 ayda bir yapılan zamlar ile birlikte emekli maaşları da zamlanır. Brüt maaş üzerinden hesaplanan ek ödeme miktarları da artan zamlar ile birlikte zamlanmış olur. Bu sonuca bakarak 2019 yılında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerin hem maaşlarına hem de ek ödemelerine zam alacaklarını söyleyebiliriz.

Memur emekli maaşı 3 farklı zam alacak;

Memurların emekli maaşları, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi toplu sözleşmeye göre belirlenir. 2019 yılında, memur emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar toplu sözleşmede yazan %3,5 oranı, enflasyon farkı oranı ve ek ödeme tutarıdır. Buna göre memur emeklileri, enflasyonun %4’ü aşması durumunda maaşlarına zam alırken alacakları ek ödeme miktarı da artacak. 2019 Ocak ayında memur emeklileri, maaşlarına 3 ayrı zam almış olacak.

Seyyanen zam yapılacak;

2018 yılının en çok konuşulan konularından biri de 1000 liranın altında maaş alan emeklilerin maaşlarının 1000 liraya tamamlanmasıydı. Seyyanen zam yapılarak bu emeklilerin maaşları 1000 liraya tamamlanacak ve 10000 liranın altında maaş alan emekli kalmayacak. Devletin yeni çıkaracağı torba yasaya göre 103 bin kadar emeklinin maaşı 1000 liraya yükseltilecek. Bu yükseltmenin devlete maliyeti ise 138 milyon lira olacak.

Yeni yılda malullük ve yaşlılık sigortaları kapsamında yapılan emekli maaşı ödemeleri, ek ödeme de dahil olmak üzere 1000 liranın altında kalmayacak. Buna göre yaşlılık ve malullük aylığı alan 103 bin emekli, 2019 yılı ile birlikte 3 zamma birden kavuşmuş olacak. Maaşlar seyyanen zam ile en düşük 1000 liraya çekilecek ve Ocak ayında açıklanacak enflasyon verilerine göre 2019 yılını ilk zammı da yapılacak. Ayrıca yaşlılık ve malullük aylığı alan emeklilere verilen ek ödeme tutarı da bu zamlar ile birlikte artacak.

Sonuç olarak yaşlılık ve malullük aylığı alan yüzbinlerce emekli 2019 yılına seyyanen zam, ek ödeme zammı ve 2019 ilk yarı zammı olmak üzere üç zam almış olarak girecek. Bu zamlar ile birlikte düşük geliri olan emeklilerin refah seviyelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Yeni yılda yeni düzenlemeler de var;

Yeni yıla girerken işsizlik ödeneği ve er ve erbaşların yakınları için de düzenlemeler yapılacak. Yeni çıkaracak olan torba yasa ile işsizlik ödeneği için kolaylık sağlanacak. Bilindiği üzere 2017 yılında toplam 12500 kişi işsiz kalmıştı. Ancak bu işsizlerin büyük bir kısmı 120 gün şartı nedeniyle işsizlik ödeneği alamamıştı. Devlet yeni yapacağı düzenleme ile işsizlik ödeneği için bazı kolaylıklar getirecek ve işsiz kalanların büyük bir kısmının bu ödenekten yararlanması sağlanacak.

2019 yılında yeni yapılacak olan bir başka düzenleme ise er ve erbaşların yakınlarına yönelik olacak. Bu düzenlemeye göre er ve erbaşların genel sağlık sigortası kapsamında olmayan eş ve çocukları ile anne ve babaları, bakmakla yükümlü oluna kişi kapsamına alınacak. Bu sayede er ve erbaşlar görevdeyken, yakınları da sağlık sigortasından faydalanabilecek.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara