Emekli Maaşı Hesaplama

2019 Yılında Çiftçilerin Emekli Olma Şartları

2019 çiftçilerin emekli olma şartları, normal BAĞ-KUR’lular ile aynıdır. Çiftçilerin emekli olması için tarım BAĞ-KUR’u yaptırması gerekir. Tarım BAĞ-KUR’u ise Ziraat Odasına, İl tarım müdürlüklerine ya da ilçe tarım müdürlüklerine kaydı olanlar için yapılabilir. Kaydı bulunan çiftçiler SGK’ya başvuru yaparak tarım BAĞ-KUR’u yaptırabilir ve primlerin, ödeyerek emekli olmaya hak kazanabilirler.

2019 yılına girilmesi ile birlikte asgari brüt ücret tutarına zam yapılmıştır. Bu zam, sigorta prim ödemelerinin de artmasını sağlamıştır. Bununla birlikte süt parası, doğum yardımı, çocuk yardımı, ikiz ve üçüz çocuklar için doğum yardımı gibi ödemelerin miktarları da artmıştır. Bu tür ödemeler, geliri düşük olan vatandaşlara geçimleri konusunda yardım etmek amacıyla, devlet tarafından verilmektedir. Çiftçilerin tarım sigortası yatırması ise hem sağlık alanında yapılan desteklerden faydalanmalarını hem de emekli olmalarını sağlar. Sizlere çiftçileri için yapılan tarım BAĞ-KUR’u hakkında detaylı bilgi verelim;

2019 çiftçilerin emekli olma şartları nelerdir?

2019 çiftçilerin emekli olma şartları, tarım BAĞ-KUR’u kapsamında değerlendirilir ve işe başlangıç tarihine göre emekli olma koşulları da değişir. Ayrıca tarım BAĞ-KUR’u yaptıran erkek ve kadınlar için de emekli olma koşulları farklıdır. Bu koşulları aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

 • Tarım BAĞ-KUR’una başlangıç tarihi 08.09.1999 ve 30.04.2008 arasında ise erkekler için emekli olma koşulları 60 yaşın doldurulması ve 7000 gün prim ödenmesidir. Bu tarihlerde sigorta başlangıcı olan kadınların emekli olma koşulları ise 58 yaşın doldurulması ve 7000 gün prim ödenmesidir.
 • Tarım BAĞ-KUR’una başlangıç tarihi 30.04.2008 sonrası ise erkekler için emekli olma koşulları 60 yaşın doldurulması ve 7200 gün prim ödenmesidir. Bu tarihten sonra sigorta başlangıcı olan kadınlar için emekli olma koşulları ise 58 yaşın doldurulması ve 7200 gün primin ödenmiş olmasıdır.
 • Tarım BAĞ-KUR’u için erken emeklilik fırsatı da sunulmaktadır. 08.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olan erkekler 60 yaşını ve 3600 günü tamamladıktan sonra erken emekli olabilir. Kadınlar ise 58 yaşını ve 3600 günü tamamladıktan sonra erken emekli olma fırsatı elde eder.
 • Sigorta başlangıç tarihi 08.09.1999 ve 30.04.2008 arasında olan erkeklerin erken emeklilik için 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıl çalışmış olması ve 4500 gün prim ödemiş olması gerekir. Bu tarihler arasında işe başlayan kadınların erken emekli olabilmesi için de yine 25 yıl çalışmış olması, 4500 gün prim yatırması ve 58 yaşını tamamlamış olması gerekir.
 • Sigorta başlangıç tarihi 30.04.2008’den sonra olan erkeklerin erken emekli olabilmesi için 63 yaşına gelmesi ve 5400 gün prim yatırmış olması gerekir. Bu tarihten sonra işe başlayan kadınların erken emekli olabilmesi için de 5400 gün prim ödemiş olması ve 61 yaşını tamamlamış olması gerekir.

Normal BAĞ-KUR’u olan kişiler için 3600 günden emekli olma fırsatı sunulmazken, tarım BAĞ-KUR’u olan kişileri için 3600 günden erken emekli olma fırsatı sunulmaktadır. Ancak erken emeklilik, emekli olunduğunda daha az emekli maaşı alınacağı anlamına gelir.

Ek 5 tarım sigortası nedir, nasıl başvuru yapılır?

01.03.2011 tarihinde yapılan bir düzenleme ile orman ve tarım işlerinde gündelik ya da mevsimlik olarak çalışan yani süreksiz çalışan işçileri için isteğe bağlı sigorta yaptırma imkânı sunulmuştur. Bu işçiler ek 5 tarım sigortası yaptırarak primlerini ödeyebilir ve emekli olma imkânı elde edebilir. Ek 5 tarım sigortası için belirlenmiş olan koşullar aşağıdaki gibidir;

 • Ek 5 tarım sigortasını mevsimlik tarım ya da orman işçileri ile gündelik işçiler yaptırabilir.
 • Bu işçilerin sigorta yaptırabilmesi için Çiftçilik kaydının bulunması gerekir.
 • Çiftçilik kaydının Ziraat odasına yaptırılması gerekir. Bu odanın bulunmadığı yerlerde kayırlar il ya da ilçe tarım müdürlüklerine yapılmalıdır.
 • Ek 5 tarım sigortasının başlangıcı, kişiler tarım faaliyetlerine başladığı yıl içinde yapılmalıdır.
 • Ek 5 tarım sigortası yaptıracak olan kişilerin aktif vergi kayıtlarının bulunmaması gerekir.
 • Ek 5 tarım sigortası yatıracak olan kişilerin başka bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olmaları gerekir.
 • Tarımla ilgilenen ya da tarım sektöründe çalışan kişilerin 18 yaşının altında olması durumunda tarım BAĞ-KUR’u yapılır ancak sigorta başlangıç tarihi, 18 yaşına girildiği gün olarak kabul edilir.

Ek 5 tarım sigortasının yapılabilmesi için başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında ek 5 sigorta formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Doldurulan form, kişilerin bağlı bulunduğu muhtarlık tarafından onaylatılmalıdır. Muhtarlığa onaylatılan formları, bağlı olunan il ya da ilçe tarım müdürlükleri tarafından da onaylanmalıdır. Bu iki yerden onaylatılan formlara nüfus cüzdanı fotokopisi de eklendikten sonra evraklar, SGK müdürlüklerine teslim edilmelidir. Evraklar teslim edildikten yaklaşık bir gün sonra sigorta başlangıcınız yapılır ve primlerinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

2019 çiftçilerin tarım bağ-kuru emekli maaşları tutarı ne kadardır?

2029 yılında tarım BAĞ-KUR’undan emekli olacak kişilerin maaşları, emekli olunan şartlara göre değişmektedir. Genel hatları ile 2019 yılında tarım BAĞ-KUR’u için verilecek olan maaş tutarları şu şekilde açıklanmıştır;

 • Tarım BAĞ-KUR’undan 5400 gün prim üzerinden emekli olan birinin emekli maaşı 700-900 lira arasında olacaktır.
 • Tarım BAĞ-KUR’undan 9000 gün prim üzerinden emekli olan birinin emekli maaşı 900-1100 lira arasında olacaktır.
 • Tarım BAĞ-KUR’undan sigortası olan bir kişi malule emekli olduysa, 9000 gün prim üzerinden emekli olacağı için 2019 yılında 800-1000 lira arasında emekli maaşı alacaktır.

Yukarıda verilen rakamlara 2019 yılını Ocak zammı da eklenecektir bu sayede çiftçilerin aldıkları emekli maaşı miktarları artacaktır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara