Emekli Maaşı Hesaplama

2019 Yaşlılık Aylığı Şartları

Devlet, sosyal devlet politikası gereğince, 65 yaşın üzerinde olan ve muhtaç durumda bulunan yaşlıları için yaşlılık aylığı ödemektedir. Bu aylığın alınabilmesi için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. 2019 yaşlılık aylığı daha önceleri 3 ayda bir ödenirdi. 2019 yılı ile birlikte bu aylığın ayda bir olarak ödenmesi kararı alınmıştır. Kararın ne zaman uygulamaya geçeceği ise henüz netleştirilmemiştir. 2019 yılına girilmesi ile birlikte yaşlılık aylığı da dahil olmak üzere 2022 engelli maaşı, çeyiz parası gibi ödemelerin tutarları da belli oldu. Sizlere yaşlılık maaşının ne kadar olduğu ve kimlerin bu maaşı alabileceği hakkında detaylı bilgi verelim;

Kimler 2019 yaşlılık aylığı için başvuru yapabilir?

2019 yaşlılık aylığı alabilmek için herkesin hakkı vardır. Kadın erkek fark etmeden bu maaştan, aşağıdaki kriterleri taşıyan her vatandaş yararlanabilmektedir.

 • Yaşlılık maaşı için en önemli şart, 65 yaşın tamamlanmış olmasıdır.
 • Bu maaş, sosyal güvencesi olan kişilere verilmez. Başka bir ifade ile sosyal güvencesi olmayan kişiler için ödenir.
 • Yaşlılık maaşının alınabilmesi için aylık gelirin asgari brüt ücretin üçte birlik kısmını aşmıyor olması gerekir.
 • Yaşlılık maaşı için gelir testi yapılırken yalnızca maaşı alacak kişinin ve eşinin aylık toplam gelirine bakılır. Hanede yaşayan diğer kişilerin toplam gelirleri dikkate alınmaz.
 • Sosyal Hizmetler kanununa göre harçlık almayan kişiler, yaşlılık maaşı almaya hak kazanırlar.

Kimler yaşlılık maaşı alamaz?

Yaşlılık maaşının verilemeyeceği bazı durumlar vardır. Bu durumlar kanunla belirlenmiştir. Aşağıdaki şartları taşıyorsanız, yaşlılık maaşı alamazsınız.

 • SGK’dan emekli maaşı alanlar yaşlılık maaşı alamaz.
 • Sosyal Hizmetler tarafından harçlık verilen yaşlılar, yaşlılık maaşı alamazlar.
 • Nafaka alan ya da alma ihtimali bulunan yaşlılar için yaşlılık maaşı ödenmez.
 • Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışan yaşlılar için yaşlılık maaşı ödenmez.
 • SGK’dan emekli maaşı ya da herhangi bir gelir elde edenler bu maaşı almaya hak kazanamaz.
 • İsteğe bağlı sigorta yatıran kişilere, yaşlılık maaşı verilmez.
 • Hane halkının toplam geliri asgari brüt ücretin üçte birlik kısmını aşanlara, yaşlılık maaşı ödenmez.

2019 yaşlılık maaşı başvurusu nasıl yapılır?

2019 yaşlılık maaşı alabilmek için bazı evraklarınızın olması gerekir. Bu evraklar ile birlikte ikamet ettiğiniz yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekir. İnternet üzerinden ya da SGK il müdürlüklerinden alabileceğiniz 65 yaş başvuru formunu doldurmuş olmanız, valilik ya da kaymakamlıklara bağlı bulunan mal ya da defterdarlık müdürlüklerinden mal beyanı belgesi almanız, muhtar tarafından verilen muhtaçlık belgesini almanız ve bu belgelerin tamamını SGK primsiz ödemeler genel müdürlüğü birimine teslim etmeniz gerekmektedir.

Bu belgeler teslim edildikten sonra SGK tarafından gerekli incelemeler ve gelir testi yapılır. Yapılan incelemelerin ardından maaşı alıp almayacağınız belirlenir ve tarafınıza bildirilir. 65 yaş maaşı için başvuruların şahsen yapılması şartı aranır. Yakınınız adına başvuru yapacaksanız, mahkeme tarafından atandığınıza dair vasi belgenizin de olması gerekir.

Gelir testi nedir?

Yaşlılık maşı verilmeden önce bir gelir testi yapıldığından bahsetmiştik. Bu gelir testi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıfları tarafından yapılır. Maaş almak için başvuru yaptıktan sonra, evinize giren aylık ortalama gelirin tespit edilmesi sağlanır. Yaşlılık maaşı için yalnızca başvuru sahibinin ve eşinin gelirine bakılır. Bu gelirin asgari brüt ücretin üçte birlik kısmını aşmaması durumunda, yaşlılık maaşı bağlanabilir. Gelir testi, başvurunun ardında genellikle bir ay içinde tamamlanır.

2019 yaşlılık maaşı ne kadar oldu?

2019 yaşlılık maaşı için ödemelerin tarihleri değişecektir. Geçmiş dönemlerde 3 ayda bir olarak ödenen ve her yıl Mart, Haziran ve Eylül aylarında verilen bu maaş, artık aylık olarak verilmeye başlanacaktır. Aylık sisteme ise 2019 yılının Eylül ayında dönülecektir.

2018 yılında üçer aylık dönemlerde verilen yaşlılık maaşı 797,28 lira iken yeni çıkan torba yasa ile bu maaş zam yapılmış ve toplam 1500 lira ödenmesi sağlanmıştır. Aylı 500 liraya denk gelen bu maaş için devlet yen projeler geliştirmektedir. Aylık verilecek bu maaş da dahil olmak üzere SGK tarafından aylık alan hiçbir vatandaşın maaşı 1000 liranın altında olmayacaktır. Ayrıca Ocak 2019 tarihinden itibaren enflasyon zammı da yapılacağı bildirilmiştir. Buna göre yaşlılık maaşlarına 2019 yılında 2 ayrı zam yapılması beklenmektedir.

2019 yaşlılık maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Yaşlılık maaşınızın durumunu öğrenmek, başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığı hakkında bilgi sahibi olmak ya da diğer sosyal yardımlar hakkında detaylı bilgi edinmek için e-devlet sistemini kullanabilir veya telefon hattı aracılığı ile bilgi alabilirsiniz.

Online sorgulama işlemlerinizi e-devlet şifresi alarak gerçekleştirebilirsiniz. Şifrenizi size en yakın PTT şubelerinden edindikten sonra sisteme giriş yapmanız gerekir. Karşınıza çıkan sayfada yer alan arama kısmına “sosyal yardım bilgileri sorgulama” yazmanız halinde, sorgulama yapabileceğiniz linke ulaşabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra başvurunu ve diğer yardımlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yaşlılık maaşı başvurunuzu sorgulayabileceğiniz bir başka yöntem ise telefon hattıdır. Devlet, internet kullanmayan ya da imkânı olmayan vatandaşlar için bu uygulamayı başlatmıştır. Alo 144 sosyal yardım hattını arayarak, yaşlılık maaşı başvurunuz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yaşlılık maaşı nereye yatırılır?

Yaşlılık maaşı, PTT şubeleri aracılığı ile ödenmektedir. İkametgâh adresinize en yakın yerde bulunan PTT şubelerinden birine giderek, yaşlılık aylığınızı alabilirsiniz. Aylığınızı alabilmek için yanınızda kimliğinizin bulunması gerekir.

Şimdilik 3 ayda bir ödenen bu maaş, Eylül ayından sonra ayda bir olarak ödenecektir. Maaş ödemeleri ise doğu tarihinin son rakamına göre, ayın belirli günlerinde yapılacaktır. Buna göre;

 • Doğum tarihi 0 il 5 rakamları ile bitenler ayın 5’inde
 • Doğum tarihi 1 ve 6 rakamı ile bitenler ayın 6’sında
 • Doğum tarihi 2 ve 7 rakamı ile bitenler ayın 7’sinde
 • Doğum tarihi 3 ve 8 rakamı ile bitenler ayın 9’ında
 • Doğum tarihi 4 ve 9 rakamı ile bitenler ise ayın 10’unda yaşlılık aylıklarını alabilirler.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara