Emekli Maaşı Hesaplama

2019 Süt İzni Ne Kadar Oldu?

Süt izni, doğum yapmış olan kadınlara devlet tarafından tanının bir haktır. Bebeklerin sağlıklı olarak büyümeleri ve gelişmeleri için ilk bir yıl anne sütü almaları gerekir. Ancak çalışan kadınların, bir yıl boyunca bebeklerini emzirmeleri sıkıntıya girer. Devlet, 2019 süt izni düzenlemesi ile memur ya da özel sektör çalışanı olan kadınların bebeklerini emzirmelerine olanak sağlamıştır. Süt izni hem devlet memurlarına hem de özel sektör çalışanlarına verilir. 2019 yılına girilmesi ile birlikte yaşlılık aylığı, engelli maaşı, asgari ücret gibi rakamlar belirlenmiştir. Bunlara ek olarak devletin sağlamış olduğu süt izni, doğum izni, bebek yardımı gibi haklar da düzenlenmiştir. Sizlere 2019 süt izni hakkında detaylı bilgi sunalım;

2019 süt izni süresi ne kadar?

2019 süt izni süresi özel sektör ve kamu sektörü çalışanları için farklı olarak düzenlenmiştir. Çalışan annelerin doğum izni doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olarak belirlenmiştir. Annenin sağlık durumu iyiyse, doğuma 1 hafta kalana kadar çalışabilir ve kalan 3 haftalık izinin doğum sonrasında ekletebilir. Süt izni ise doğum izni bittikten sonra verilen kullanılabilen bir haktır. Süt izni, özel sektör çalışanı annelere, bebekleri bir yaşına gelene kadar günde 1,5 saat olarak verilir. Bu süre, anne tarafından belirlenen saatlerde kullanılmaktadır.

Devlet memuru olarak çalışan annelerin süt izni ise farklıdır. İlk 6 ay için günce 3 saat, ikinci altı ay için günde 1,5 saat olarak verilmektedir. Yine bu iznin nasıl kullanılacağı, kaça bölüneceği gibi kriterler anneler tarafından belirlenmektedir. İşverenlerin, süt izni süresinin hangi saatlerde olacağının ayarlanmasında bir hakkı bulunmaz. Ayrıca süt izni süresi boyunca kullanılan izinler maştan düşülmez. Anneler süt izni süresinde çalışmış sayılır ve maşlarını tam olarak alırlar.

Devlet memurlarının doğumdan sonra bir yıl boyunca ücretsiz izin kullanma hakları vardır. Bu süre boyunca görevlerinde bir değişiklik olmaz ve bir yılın sonunda görevlerine kaldıkları yerden devam ederler. Ancak bu bir yıl dolduktan sonra süt izni kullanamazlar.

2019 süt izni ile ilgili önemli detaylar;

Süt izni ile ilgili bilinmesi gereken birtakım kurallar bulunur. Çalışan annelere sağlanan süt izni hakkındaki detayları şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Çalışan kadınlar için verilen doğum izni toplam 8 haftadır. Bu izne çoğul gebelik durumlarında 2 hafta daha eklenmektedir. Süt izni ise, verilen bu doğum izni süresi bittikten sonra kullanılmaktadır. Kanuna göre doğum izni sırasında süt izni kullanılmaz.
 • Doğum izni bittikten sonra kullanılan 2019 süt izni günlük 1,5 saattir. Bu izin, bebekler bir yaşına gelinceye kadar kullanılabilir. Memurlar için süt izni kanunlara göre ilk 6 ayda 3 saat, ikinci 6 ayda ise 1,5 saat olarak kullanılmaktadır.
 • Süt izni yalnızca kadın çalışanlar için verilmiş bir haktır.
 • Süt izni süreleri, çalışma sürelerine dahildir. Harici olarak kullandırılamaz.
 • Süt izni saatleri çalışan anneler tarafından belirlenmektedir. En çok kullanılan süreler ise sabah iş başlamadan önceki ve iş bitiminden önceki saatlerdir.
 • Süt izinleri yasaya göre birleştirilemez, aylık ya da haftalık olarak kullandırılamaz.
 • İşverenler tarafından süt izni kullandırılmaması durumunda kadınlar, tek taraflı olarak iş sözleşmelerini feshedebilirler. Haklı nedene dayandığı için işverenlerinden kıdem tazminatları da dahil olmak üzere tüm haklarını maddi olarak alabilirler.
 • Çalışan annelerin süt izni hakkında faydalanabilmesi içi işverene yazılı istekte bulunması gerekir. İşveren tarafından da uygundur yazısı alınmalıdır. Dilekçe ve uygundur yazısı alınmadan, süt izni kullanılamaz.
 • Süt izni saatleri dahilinde kadınların başına gelebilecek kazalar iş kazası olarak sayılmaktadır.
 • Çalışan annelere verilen yarım gün çalışma izni hakkı da vardır. Yarım gün çalışma izni ile süt izni aynı saatler içinde kullanılamaz.
 • Süt izni kullanıldığı süre boyunca bebeğin vefat etmesi durumunda, kalan izin günleri kullanılamaz.

Çalışan annelerin sahip oldukları diğer haklar nelerdir?

Devlet tarafından, çalışan annelere 2019 süt izni ile birlikte pek çok hak tanınmaktadır. Bu hakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Devlet memuru olarak çalışan annelerin maaşları, doğum izni süresi boyunca çalıştıkları kurum tarafından, hiçbir kesintiye uğramadan verilir.
 • SSK kapsamında çalışan annelere ise doğum izni süresi için SGK tarafından ödeme yapılır. Doğum izni süresi boyunca işveren tarafından maaş ya da başka bir ödeme yapılmaz. SGK tarafından verilen bu ödemeye ise doğum yardımı ya da annelik parası adı verilir.
 • Memur olarak çalışan annelere bir defaya mahsus olmak üzere çocuk yardımı ödeneği yapılır. Bu ödenek birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira olarak verilir.
 • SGK kapsamında çalışan annelere, devlet memurları gibi çocuk yardımı ödeneği yapılır. Bu ödeneğe ek olarak 130 lira tutarında emzirme ödeneği de verilir. Emzirme ödeneğinden memur olan anneler yararlanamaz.
 • Devlet tarafından doğum izni bittikten sonra hem devlet memuru hem de özel sektör çalışanları için yarım gün çalışma hakkı tanınmıştır. Bu hakkı hem anneler hem de babalar kullanabilmektedir. Bu hakkın kullanılabilmesi için gerekli olan tek şart bebeğin yaşıyor olmasıdır. Bu haktan çalışan doğum yapmış anneler ve 3 yaşından küçük bebeği evlat edinmiş olan anneler faydalanabilir. Yarım gün çalışma hakkı birinci çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üçüncü ve sonraki çocuklar için 180 gün olarak belirlenmiştir. Çoklu doğumlarda bu sürelere 30 gün ilave yapılmaktadır. Çocukların engelli olması durumunda yarım gün çalışma hakkı 360 gün olarak verilmektedir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara