Emekli Maaşı Hesaplama

2019 SGK Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Yapılır?

2019 yurt dışı borçlanması, yurt dışında çalışan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin, bu çalışma süreleri borçlanarak erken emekli olması anlamına gelir. Kanuna göre bazı borçlanmaları yaparak, çalışmak zorunda kalmadan daha erken emekli olabilirsiniz. Bu borçlanmalardan biri de yurt dışı borçlanmasıdır. Yurt dışı borçlanmasını yurt dışında ev hanımı olarak geçirilen süreler ve çalışılan süreler için yapabilirsiniz. Bu borçlanma ile eksik kalan primlerin toplu olarak yatırılması ve daha erken emekli olunması mümkündür. Sizlerle 2019 yılı için yurt dışı borçlanmaları hakkında son dakika gelişmelerini paylaşalım;

2019 yurt dışı borçlanması için şartlar nelerdir;

Yurt dışı borçlanması yapılabilmesi için kanunda bazı şartların taşınması gerektiği belirtilmiştir. Bu şartlar;

 • Yurt dışında çalışılan ve borçlanılacak sürelerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması
 • Borçlanma yapılacak tarihte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması
 • Yurt dışında, evde geçirilen sürelerin ya da çalışılan sürelerin belgelendirilmesi
 • Yurt dışı borçlanması için diğer belgelerin tamamlanmış olması ve şahsen başvuru yapılması şeklindedir.

2019 yurt dışı borçlanmasını kimler yapabilir?

Yurt dışı borçlanmasını yapabilecek olan kişiler, 2019 yılında güncellenmiştir. Buna göre aşağıdaki şartları taşıyorsanız, yurt dışı borçlanması yapabilir ve erken emekli olma imkânı elde edebilirsiniz.

 • Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkeler ve diğer ülkelerde çalışan Türk vatandaşları
 • Türkiye’de doğmuş olan ancak yurt dışına çıkma izni alarak vatandaşlığını kaybetmiş olan kişiler
 • Yurt dışında geçirilen ve sigortalı olunan süreler
 • Yurt dışında ev hanımı olarak geçirilen süreler
 • Yurt dışında işsiz olarak geçirilen süreler

Geçerli olan kanuna göre yurt dışında ev hanımı olarak geçirilen süreler malullük, yaşlılık, ölüm ve emeklilik için Türkiye’de geçerlidir şeklinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle ev hanımı olarak geçirilen sürelerin tamamı, hizmet olarak sayılabilir.

2019 yurt dışı borçlanması için nasıl başvuru yapılır?

 • 2019 yurt dışı borçlanması başvuruları henüz online olarak yapılmamaktadır. Bu başvuruların şahsen ve gerekli belgelerin teslim edilmesi ile yapılması gerekir. Yurt dışı borçlanması talep dilekçesi ile birlikte diğer evraklarınızı da tamamlayarak, SGK il ya da ilçe müdürlüklerine başvurularınızı yapabilirsiniz.
 • SGK başvuruları, borçlanmayı yapacak kişilerin en son ikametgahının bulunduğu bölgedeki SGK müdürlüklerine yapılmalıdır. Başvuru yapacak kişinin ikametgâh adresi bulunmuyorsa, nüfusa kayıtlı olunan ilde bulunan SGK il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır.
 • Almanya hariç olmak üzere kendisine ya da yakınlarına, sosyal güvenlik anlaşması gereğine göre aylık bağlanmış olan kişiler, yurt dışı borçlanması için Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Sözleşmeler bölümüne ya da Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapmalıdır.
 • Türkiye’de hiçbir sigorta birimine bağlı değilseniz, yurt dışı borçlanmasını yalnızca yurt dışında ev hanımı olarak geçirdiğiniz süreler için yaptırabilirsiniz. Bu kişilerin başvuru için Türkiye’de ikamet ettikleri SGK birimlerine başvuru yapması gerekmektedir.

2019 yurt dışı borçlanması tutarı ne kadar?

2019 yurt dışı borçlanması tutarı, asgari brüt ücrete göre belirlenmektedir. 2019 yılının Ocak ayında belirlenen asgari ücret tutarına göre en düşük ve en yüksek günlük borçlanma tutarları da hesaplanabilmiştir. 2018 yılında günlük en düşük yurt dışı borçlanması tutarı 21,65 TL iken 2019 yılında bu tutar 27,28 liraya yükselmiştir.

2018 yılın en yüksek yurt dışı borçlanması tutarı ise 162 liradan 2019 yılında 204,65 liraya yükselmiştir. Bu ücretler, günlük tutarlardır ve ne kadar süre için prim yatırmak isterseniz, o kadar gün sayısı ile çarpmanız gerekir.

Yurt dışı borçlanması hesabı, yurt dışında geçirdiğiniz sürelerin toplamı üzerinden yapılır. Yüksek ücretten bu tutarları ödemeniz halinde, emekli maaşınızın daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Yurt dışı borçlanmasının emekli maaşı üzerinde direkt etkisi bulunmaktadır. Yatırdığınız döneme yani borçlanma yaptığınız döneme göre de emekli maaşınıza etkisi değişecektir.

2000 öncesi dönemde yurt dışı borçlanması yaparsanız, emekli maaşınızın daha yüksek olmasını sağlarsınız. Çünkü 2000 yılından önceki çalışmalar için en yüksek aylık bağlama oranı ve yüksek katsayı rakamı kullanılmaktadır. Siz, bu dönem için düşük tutardan borçlanma yapsanız bile emekli maaşınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

2000-2008 arası dönemin emekli maaşı hesaplanırken daha düşük aylık bağlama oranı kullanılır. Bu dönemde, hesaplama yapılırken kullanılan diğer katsayılar da düşüktür. Bu nedenle 2000 yılından önceki kazançlara göre daha düşük emekli maaşı alırsınız. Bu dönemde borçlanma yapacaksanız yüksek tutardan yapmanız tavsiye edilir.

2008 sonrası dönem ise emekli maaşının en düşük hesaplandığı dönemdir. Bu dönemde emekli maaşınızın yükselmesi için borçlanma yapacaksanız, yine yüksek tutardan ödemeniz gerekir. Çünkü emekli maaşı için en düşük aylık bağlama oranı ve en düşük katsayı, bu dönemde kullanılmaktadır. Bu da tüm dönemlerin arasında en düşük emekli maaşının, bu dönem için hesaplanmasına neden olur.

Yurt dışı borçlanması için başvuru yapmanızın ardından, ne kadar süre borçlanacağınıza bağlı olarak yatırmanız gereken tutar hesaplanır. Bu tutarı 3 ay içinde peşin olarak ya da 2 taksit halinde yatırmanız gerekir. 3 ay içinde yatırılmayan tutarlar için tekrar başvuru yapmanız gerekecektir. Bu süre içinde borcun tamamını yatırmamış olsanız bile, yatırmış olduğunuz miktar kadar gün sayısı emeklilik hesabınıza işlenir.

2019 yurt dışı borçlanması sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

2019 yurt dışı borçlanması sorgulama işlemlerini online olarak ya da internet aracılığı ile yapabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, edildiyse toplam yatırmanız gereken miktarı öğrenebilmeniz için Alo 170 numaralı hattı arayabilirsiniz. Bu hat, Çalışma Bakanlığına bağlıdır ve SGK ile ilgili tüm işlemleriniz hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz numaradır. SGK müdürlüklerine şahsen başvuru yaparak da borçlanmanız ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-devlet üzerinden teslim ettiğiniz evrakların durumu ile ilgili de sorgulama yapabilirsiniz. Evrakların hangi aşamada olduğu, kabul edilip edilmediği gibi bilgileri, e-devlet sistemine bir şifre ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra “evrak arama” sorgulaması yaparak, ihtiyacınız olan linke ulaşabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra kaşınıza açılan sayfada yer alan kısımlara kimlik numaranızı ve evrağı teslim ettiğiniz yıl bilgilerini girebilir ve sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Yorumlar (2 yorum)
Neşet
Neşet Cevapla
- 09:33

Yurt dışı borçlanması ne kadar süre için yapılır? Bir sınırı var mı?

Mehmet
Mehmet Cevapla
- 09:03

Emekli maaşı ben 1989 da işe girişim 1999 da 3700 günüm var engeli maaşim ne kadar olur. TC numram. 34063499198 araştirin bana bildir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara