Emekli Maaşı Hesaplama

2019 SGK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Devlet, yetim aylığı alan kız çocukları için evlenme ödeneği adı da verilen, çeyiz parası yardımı yapar. Bu yardım, kız çocuklarının daha rahat düğün yapabilmeleri ya da evlenirken ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilir. Bu aylığın verilebilmesi için en önemli şart, kız çocuklarının yetim aylığı alıyor olmasıdır. 2019 yılına girilmesi ile birlikte ödenen çeyiz parası tutarı da değişmiştir. Bunun nedeni, asgari brüt ücret miktarının artmış olmasıdır. Ülkemizde asgari brüt ücret, devlet tarafından verilen pek çok yardım ödemesinin belirleyicisidir. İsteğe bağlı sigorta primi iş göremezlik ödeneği, yetim aylığı, SGK borçlanmaları gibi pek çok ödeme, asgari brüt ücret belirlenen tutarlarda yapılır. 2019 çeyiz parası ödemeleri de asgari brüt ücretin artması ile değişmiştir. Sizlere çeyiz parası hakkında detaylı bilgi verelim;

2019 çeyiz parası kimlere ödenir?

Yetim aylığı, sigortalı olarak anne ya da babası vefat eden çocuklara verilen aylıktır. Yetim aylığı alan kız çocukları evlendiklerinde, bu aylıklar kesilir. Bu nedenle devlet, kız çocuklarının mağdur olmaması için bir defaya mahsus olmak üzere ve peşin olarak çeyiz parası ödemesi yapar. Kız çocukları evlenirken bu ödeme yapıldığı için çeyiz parası ya da evlenme ödeneği adını alır. 2019 çeyiz parası ödemesi aşağıdaki şartları taşıyan kişilere ödenir;

  • 2019 çeyiz parası ödemesi için ilk ve en önemli şart yetim aylığı alınıyor olmasıdır. Anne ya da babasından yetim aylığı bağlanan kişilere, bu ödeme verilir.
  • Çeyiz parası yalnızca evlenen kız çocuklarına ödenir, erkek çocuklarının böyle bir hakkı bulunmaz.
  • Çeyiz parasının ödenebilmesi için 4A ya da 4B sigorta kolundan olan kız çocuklarının SGK il müdürlüklerine 4C sigorta koluna bağlı olarak yetim aylığı alan kız çocuklarının ise Emeklilik Genel Müdürlüğüne başvuru yapmış olması gerekir.
  • Çeyiz parası ödemesi, yalnızca ilk evliliklerinin yapan kız çocuklarına ödenir. İkinci evliliklerini yapanlar, bu haktan yararlanamaz.
  • Çeyiz parası ödemesi için yaş sınırlaması yoktur. Yalnızca ilk evliliğin olması ve bunun belgelendirilmesi gerekir.

2019 çeyiz parası nasıl alınır?

2019 çeyiz parası ödemesinin alınabilmesi için ilk evliliğin belgelendirilmesi gerekir. İstenilen belgeler ile birlikte, hak sahibinin dilekçesinin ilgili kurumlara iletilmesi şartı aranır. 4A ve 4B sigorta kolundan yetim aylığı kişilerin SGK il ya da ilçe müdürlüklerine, 4C sigorta kolundan yetim aylığı alan kişilerin ise Ankara Emeklilik Genel Müdürlüğüne başvuru yapması gerekir. Çeyiz parası ödemelerinin 5 yıl içinde alınması şartı aranır. Evlendikten sonraki ilk 5 yıl içinde başvuru yapılması gerekir. 5 yıl içinde yapılmayan başvurular için hak sahipleri, çeyiz parasını alma haklarını yitirirler.

2019 çeyiz parası başvurusu için istenilen belgeler nelerdir?

Çeyiz parası ödemelerinin alınabilmesi için öncelikle evlilikten sonra müracaat yapılması gerekir. Başvuru sırasında evlilik cüzdanının ve evlenme ödeneği talep dilekçesinin olması gerekir. Talep dilekçesi mutlaka hak sahibi tarafından doldurulmalıdır. Evliliğin teyit edilebilmesi için de nikah cüzdanının fotokopisinin mutlaka belgeye eklenmesi gerekir. Başvurunun ardından 2 ay içerisinde işlemler yapılır. En geç 2 ay içinde işlemler tamamlanmış olur.

2019 çeyiz parası ödemesi ne kadardır?

Çeyiz parası ödemeleri, alınan yetim aylığı üzerinden hesaplanır. Bir defada ve peşin olarak ödenen 2019 çeyiz parası, en son alınan yetim aylığının 24 katıdır. Örneğin 500 lira yetim aylığı alan kız çocuklarının alacağı 2019 çeyiz parası tutarı 500 X 24 = 12.000 liradır. Bu miktar, 2 yıllık yetim aylığının peşin olarak ödenmesi olarak da tabir edilebilir. Çeyiz parasının ödemeleri Ziraat Bankaları aracılığı ile yapılır. Bu bankada hesabı olanların direkt olarak hesaplarına yatırılır bankada hesabı olmayanların ise kimlik numaraları ile çeyiz parası ödemelerini almaları gerekir.

2019 çeyiz parası sorgulaması nasıl yapılır?

Çeyiz parasının ne zaman ödeneceği ya da işlemlerin yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi almak için SGK’ya şahsen başvuru yapabilirsiniz. Çeyiz parası sorgulama işlemlerinizi online olarak, e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için PTT şubelerinden alacağınız şifreyi kullanmanız gerekir. Bu şifre ile giriş yapmanızın ardından mersin escort karşınıza çıkan ana sayfadaki arama kısmında “çeyiz parası sorgulama” yazın. Alt kısımda, sorgulamayı yapabileceğiniz link yer alacaktır. Bu linke tıkladıktan sonra, sorgulama işleminiz otomatik olarak yapılır.

Telefon aracılığı ile çeyiz parsı başvurunuz hakkında bilgi almak isterseniz de ALO 170 hattını arayabilirsiniz. Bu hattan çeyiz paranız ile ilgili son gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

Sonuç;

2019 çeyiz parası, yetim aylığı alan ve yeni evlenen kız çocuklarına, devlet tarafından yapılan bir yardım ödemesidir. Bu yardımın miktarı, alınan yetim aylığının 2 yıllık peşin tutarı, yani 24 katıdır. Bu yardım ödemesinden yalnızca kız çocukları, ilk evlilikleri için yararlanabilir. İkinci evlilikler için bu yardım hakkı bulunmaz. Ayrıca ilk evlilikten sonraki 5 yıl içinde bu ödemenin alınması için başvurunun yapılmış olması da gerekir.

Çeyiz parası ödemesi, yetim olan gençlerin evliliklerinin rahat gerçekleştirmelerine imkân sağlar. Yetim olan çocukların hayal ettikleri düğünü yapabilmeleri ya da daha rahat geçinebilmeleri için bu yardım verilir. Bu yardım ile daha sağlam temeli olan evliliklerin yapılması amaçlanmıştır. Çeyiz parası alan kız çocukları boşandıktan sonra, tekrar yetim aylığı alabilmek için 2 yıl beklemek zorundadır. Bunun nedeni, yetim aylığının 2 yıllık tutarının, çeyiz parası ile peşin olarak ödenmiş olmasıdır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara