Emekli Maaşı Hesaplama

2019 İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar Oldu?

4A ve 4B sigorta kollarına bağlı olarak çalışanların iş göremezlik ödeneği almaları mümkündür. Bu ödenek, devlet tarafından verilir. İş kazası, meslek hastalığı ya da hamilelik nedeniyle iş göremez durumda olanlar, bu durumlarını bir rapor ile belgeledikleri zaman, iş göremezlik ödeneği alabilirler. 2019 yılına girilmesi ile birlikte asgari brüt ücret, süt parası, 2022 engelli aylığı, 2019 çocuk parası ve daha pek çok ödeneğin tutarı belli oldu. Devlet, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, ihtiyacı olan ve maddi durumu yetersiz olan pek çok vatandaşa ödeme yapmaktadır. Bu ödemelerden biri de iş göremezlik ödeneğidir. Sizlere 2019 iş göremezlik ödeneği hakkında detaylı bilgi sunalım;

2019 iş göremezlik ödeneği nedir?

SGK çalışanlarının meslek hastalığı, iş kazası ya da hamilelik durumu nedeniyle çalışamayacak durumda olması ve bu durumu uzman doktor tarafından belgelendirmesi sonucunda, SGK tarafından verilen ödeneğe iş göremezlik ödeneği adı verilir. Bu ödenek işveren yerine SGK tarafından ödenir. Rapor süresi boyunca çalışamayacak durumda olanların maaşları, iş göremezlik ödeneği sayesinde ödenir. Bu ödemenin yapılabilmesi için rapor süresinin 3 ve daha üzeri günler için yazılmış olması gerekir. İlk 2 gün için işveren tarafından herhangi bir kesinti yapılmaz.

2019 iş göremezlik ödeneği kimlere ödenir?

2019 iş göremezlik ödeneği verilirken bazı şartlara bakılır. Aşağıdaki şartları taşıyan kişilere, SGK tarafından ödeme yapılır.

  • Çalıştığı iş yerlerinde iş kazası geçiren ve bu kaza sonucunda meslek hastalığı raporu alan kişilere, iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanabilir.
  • Bu ödeneğin verilebilmesi için rapor tarihinden en az 90 gün önceki sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekir. Başka bir deyişle rapor parasının alınabilmesi için son 90 günlük sigorta primine bakılır. Bu primi yatırmamış olanlara ödeme yapılmaz.
  • Hamile olan kadınların doğumdan önce ve doğumdan sonra toplam 16 hafta hamilelik raporu alma hakkı bulunmaktadır. Bu rapor süresi çoğul gebelik olması durumunda 20 haftaya kadar uzamaktadır. Doğum için alınan raporlar karşılığında yine iş göremezlik ödeneği verilmesi için son 90 günlük primin yatırılmış olması gerekir.
  • 2019 iş göremezlik ödeneği için alınan raporun, SGK tarafından yetki verilmiş olan sağlık kurumlarından alınması gerekir.
  • 4B sigorta birimine mensup olan kişilerin bu ödeneği alabilmesi için prim borçlarının bulunmaması ve yatarak tedavi görmeleri nedeniyle rapor almış olmaları şartları aranır. 4B’li olarak çalışan kişiler doğum için iş göremezlik ödeneği alacaklarsa, yatarak tedavi şartı aranmaz.

İş göremezlik ödeneğinin verilebilmesi için her iki sigorta kolunda aranan genel şart, rapor tarihinden önceki 90 günlük priminin ödenmiş olmasıdır. Bu primlerin ödenememiş olması durumunda rapor parası yani iş göremezlik ödeneği verilmez. Çünkü bu ödenek hesaplanırken son 3 aylık gelire bakılmaktadır.

2019 iş göremezlik ödeneği nasıl hesaplanır?

2019 iş göremezlik ödeneği hesaplama yapılırken son 3 aylık brüt gelirinize bakılır. Bu gelir, SGK’ya yatırılan primlerden öğrenilir. 3 aylık brüt gelirin son 3 aylık prim gününe bölünmesi ile günlük kazanç hesaplanmış olur. Bu rakam, rapor günü ile çarpıldıktan sonra ise ödeme yapılır. Raporun ilk iki günü için SGK tarafından ödeme yapılmaz.

2019 iş göremezlik ödeneği hakkında bilinmesi gerekenler;

İş göremezlik ödeneğinin alınabilmesi için raporun 5 gün içinde işveren ve SGK’ya teslim edilmesi gerekir. Sağlık raporu, SGK’ya bildirilmeden rapor parası alınamaz. SGK tarafından yetkilendirilmiş olan bir kurumdan raporun alınması gerekir. Rapor alınmadan önce SGK’ya başvuru yapılmalı ve SGK tarafından belirlenen hastaneden rapor alınmalıdır. Raporun geçerli olabilmesi için en kısa süre içinde işverene telim edilmesi gerekir.

İş kazası nedeniyle geçici iş göremezlik raporu alan kişilerde, rapordan önceki ödenen prim gün sayısına bakılmaz. Ayrıca rapor alınan her gün için SGK tarafından ş göremezlik ödeneği verilmektedir. İş kazası geçirenlerin ödemeleri istisnadır ve 90 gün prim ödeme şartı aranmaz.

İş göremezlik ödeneği nasıl sorgulanır?

4A ve 4B için 2019 iş göremezlik ödeneği sorgulama işlemleri telefon aracılığı ile ya da e-devlet sisteminden yapılabilir. E-devlet sisteminden sorgulama yapabilmek için bir şifrenizin olması gerekir. Bu şifreyi PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-devlet üzerinden 4A ve 4B için ayrı doğrulama yapılmaktadır.

İş göremezlik ödeneğini ne zaman yatacağı bilgisini ALO 170 numaralı telefondan da öğrenebilirsiniz. Rapor tarihinizi bilmeniz, paranızın ne zaman yatacağını öğrenmeniz içi yeterli olacaktır. Rapor parası hesabınıza yattığında ise tarafınıza bir SMS gönderilir. Paranız yattıktan sonra PTT şubelerinden ödemenizi alabilirsiniz. Ödemeyi alabilmek için kimlik belgeniz ile, şahsen gitmeniz gerekir.

İş göremezlik ödeneği için işlemler, raporun teslim edilmesinden hemen sonra başlar. İşverenler, taraflarına iletilen raporları SGK’ya teslim etmekle yükümlüdür. Raporun SGK’ya iletilmesinin ardından 15 gün içinde paranız PTT şubelerine yatırılmaktadır. SGK’ya tanımlı olan bir banka hesabınız varsa, bu banka hesaplarına paranız yatırılır. SGK’ya tanımlı banka hesabınız yoksa, PTT şubelerine, adınıza yatırılan ödemeyi, kimlik belgeniz ile alabilirsiniz.

İş göremezlik ödeneğini 2 aylık süre içinde almanız gerekir. 2 ay boyunca alınmayan ödemeler, SGK’ya iade edilmektedir. Ödemenizi tekrar alabilmek için SGK’ya başvuru yapmanız gerekir. Adınıza kayıtlı olan banka hesabının tanımlamasını yaptırarak, paranızı tekrar alabilmeniz mümkündür.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara