Emekli Maaşı Hesaplama

2019 Emekli Maaşı Hesaplama Formülü

Her sigorta birimi için emekli maaşı hesaplama işlemleri farklılık gösterir. Bu hesaplamalar için 3 farklı dönem esas alınır ve her dönem için kullanılan hesaplama formülleri farklıdır. Emekli maaşının hesaplanabilmesi için öncelikle işe başlangıç tarihiniz bilinmelidir. Ardından SGK uzun vadeli hizmet dökümü belgenizde yer alan bilgiler kullanılmalıdır. Bu belgede, sigorta biriminize ait bilgiler yer alır. Ne kadar prim yatırdığınız kaç gün prim yatırdığınız, toplam kaç gün priminizin olduğu, hangi dönem için ne kadar prim yatırıldığı gibi bilgileri kullanılarak emekli maaşınız hesaplanabilir. Sizlere çok merak edilen emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı hakkında bilgi sunalım;

SSK için genel olarak emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

SSK için 2000 öncesi dönem, 2000-2008 arası dönem ve 2008 sonrası dönem olmak üzere, üç farklı döneme göre emekli maaşı hesaplama yapılır. Bu dönemler için kullanılan hesaplama formülleri farklıdır.

2000 öncesi dönem için hesaplama yapılırken (katsayı X aylık bağlama oranı X gösterge rakamı) formülü kullanılır. Bu formüle göre katsayı rakamı 12000 olarak alınır. Aylık bağlama oranı %60’dır. 5000 günden fazla yatırılan her 240 gün başına aylık bağlama oranı %1 oranında artırılmaktadır. Eğer kadınlar 50 yaşını doldurduktan erkeklerde 55 yaşını doldurduktan sonra çalışamaya devam etmişlerse, aylık bağlama oranı her yaş için yine %1 oranında artırılmaktadır. Gösterge rakamı ise ortalama yıllık kazancın bulunması ile elde edilir. Son 10 yılın kazançları toplanır ve 10’a bölünür. Elde edilen rakam, gösterge tablosundaki değerle karşılaştırılır ve bu tablodaki en yakın diğer, gösterge rakamı olarak alınır. Burada önemli olan nokta son 10 yılın kazançlarının olmaması durumunda son 5 yılın kazançlarının toplanır 5’e bölünmesidir. Eğer bu dönemde sigortalılar 5 yıldan ya da 10 yıldan daha az prim ödemişlerse, prim ödenen yıl sayısı dikkate alınarak ortalama yıllık kazanç hesaplanır ve buna göre gösterge değeri bulunur.

2000-2008 arası dönem için kullanılan emekli maaşı hesaplama formülü ise (ortalama yıllık kazanç X aylık bağlama oranı) şeklindedir. Bu formüle göre ortalama yıllık kazancın bulunabilmesi için güncelleme katsayısının bulunması gerekir. Güncelleme katsayısı, bir önceki yılın TÜFE ve büyüme hızı rakamlarına göre, her yıl için farklı bir oranda belirlenir. 2000 yılından itibaren her yılın kazançları güncellendikten sonra kazançlar toplanır ve dönem ağırlığına bölünerek ortalama yıllık kazanç hesaplanmış olur. Bu dönemdeki aylık bağlama oranı ise %35 olarak alınır. Bu oran, ilk 3600 günlük primler için geçerlidir. Bundan sonra yatırılan her 5000 gün prim başına %2 oranında, 9000 gün prim için her tam yıl başına %1,5 oranında aylık bağlama oranı artırılmaktadır.

2008 döneminden sonraki kazançların hesaplanmasında ise (aylık ortalama kazanç X aylık bağlama oranı) formülü kullanılır. Bu formüle göre yine aylık ortalama kazancın bulunabilmesi için 2008 yılından sonraki her yılın kazancının güncellenmesi gerekir. Güncellenme katsayısı için bu dönemde TÜFE ve büyüme hızının %30’u kullanılır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %40’dır. 7200 günden fazla yatırılan her tam yıl için aylık bağlama oranı %2 oranında artırılmaktadır.

BAĞ-KUR için genel olarak emekli maaşı hesaplama formülleri;

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama yapılırken de 3 farklı dönem esas alınır her bir dönem için farklı formüller kullanılır. Burada önemli olan nokta; SSK için asgari brüt ücret üzerinden taban ve tavan prim uygulaması bulunması ancak BAĞ-KUR için 1’den 24’e kadar basamak sistemi olmasıdır. BAĞ-KUR’da ne kadar yüksek basamaktan prim yatırılsa, emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır.

2000 yılı öncesi dönemin kazançları için son bir yılın basamağının kazancı ile aylık bağlama oranı çarpılır. Bu dönemde kullanılan aylık bağlama oranı %65’dir. Maaşın en yüksek olduğu dönemdir. Bu dönemde 25 yıldan fazla çalışılan her tam yıl için aylık bağlama oranı %1 oranında artırılmaktadır. Ayrıca kadınların 50 yaşını, erkeklerin de 55 yaşını doldurduktan sonraki har fazla yıl çalışmaları için, tam yıl başına aylık bağlama oranı yine %1 oranında artırılmaktadır.

2000-2008 arası dönemde ise (ağırlıklı ortalama aile aylık bağlama oranının) çarpılması gerekir. Ağırlıklı ortalama değeri bir tablodan bulunur ve bu değer, her ay enflasyon oranına göre yenilenir. Ağırlıklı ortalama değerinin bulunması için aylık başlangıç tarihine denk gelen zaman için gelir tablosuna bakılır ve buradaki değer esas alınır. Bu dönemdeki aylık bağlama oranı ise SSK ile aynıdır. İlk 3600 gün için %3,5, sonraki 5000 gün için %2 ve sonraki 9000 gün için %1 oranında, her tam yıl için artış yapılmaktadır.

2008 sonrası dönem için BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama yapılırken kullanılan formül ise yine ağırlıklı ortalama değeri X aylık bağlama oranı) şeklindedir. Ağırlıklı ortalama rakamı yine bir önceki dönemde olduğu gibi gelir tablosuna bakılarak elde edilir. Aylık bağlama oranı ise bu dönemde %50 olarak kullanılmaktadır.

Emekli Sandığı için genel olarak emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

Emekli Sandığı yani devlet memurları için  yani 4c emekli maaşı hesaplama yapılırken, bazı veriler kullanılır. Bu verilerin tamamı için bir tabloya bakılır. Tabloların hepsi, ilgili kanunun ekinde yer almaktadır. Bu tablolar günceldir ve genellikle değişmez. Bu nedenle yeni işe başlayan bir devlet memuru bile emekli olduğunda ne kadar emekli maaşı alabileceğini tahmin edebilir.

Devlet memurlarının emekli maaşının hesaplanmasında ek gösterge, gösterge, memur maaş katsayısı, derece, kademe, unvan, ek tazminatlar gibi veriler kullanılır. SGK tarafından bu veriler kullanılarak özel bir hesaplama yapılır ve emekli maaşı hesaplara yatırılır.

Oyla: post

Yorumlar (4 yorum)
Levent Kumrulu
Levent Kumrulu Cevapla
- 20:57

Merhabalar
1970 dogumluyum. 1991 yili Agustos ayinda iki haftalik SSKli olarak staj yaptim.
1993 Nisan ile 1998 Agustos aylari arasinda emekli sandigina bagli olarak muhendis olarak calistim.
1998 Aralik ayindan itibaren yurt disinda calisiyorum.

Son bagli oldugum SGK Emekli Sandigi oldugu icin, Emekli Sandigi’na tabii olmak zorunda miyim acaba? Emekli Sandigi borclanmasinin SSK borclanmasinin en az 3 kati oldugunu duydum dogru mu acaba?

Bir de en az 58 yasima kadar calismayi dusunuyorum, basvurumu simdi yapabilir miyim? Emekli maasini calismayi tamamiyle biraktigim zaman almaya baslayabilir miyim?

En yuksek alabilecegim maas ne kadar olabilir acaba?

Simdiden cok tesekkurler,

Saygilar

  Sosyal Güvenlik Uzmanı
  Sosyal Güvenlik Uzmanı Cevapla
  - 08:50

  Levent Bey,

  Detaylı emeklilik planlaması ve emekli maaşı hesaplaması için Hesaplama Formlarımız aracılığı ile tarafımıza bilgilerinizi göndermeniz gerekmektedir.

  Saygılarımızla.

İbrahim dinler
İbrahim dinler Cevapla
- 23:58

1993 Eylul SSK girişliğim 1999 sonuna kadar 1916 pirim gun sayım var 2000-2008/10 a kadar 3,150 gün
2018 30 mayıs ta tavan ucretten işten ayrıldım
Son 7-8 senedir tavan yatıyordu
8 aydır iş bulamadım şimdi ancak 11,000TL bürüt maaş ile bulabildim fakat 4 yıl kalan emeklilik maasıma negatif etkisi olabilirmi kaygılıyım
Bu negatif etkiyi bertaraf edebilmek üzere puantaj /kısmi süreli/çağrı üzerine sgk tavan matrah/30 günlük gösterebilirmiyim ? Ek bir masraf olusurmu? Ssg gibi ?

  Sosyal Güvenlik Uzmanı
  Sosyal Güvenlik Uzmanı Cevapla
  - 06:41

  İbrahim Bey,

  Maaşınıza negatif yada pozitif etkisi var mı yok mu? Öğrenebilmek için maaş hesabınızın yapılması lazım. 4 yılıda hesaba katarak nasıl etki edeceğini öğrenebilirsiniz.

  Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara