Emekli Maaşı Hesaplama

2019 Çocuk Parası Alma Koşulları Nelerdir?

Ülkemizde, sosyal sorumluluk projeleri adı altında pek çok destek yapılmaktadır. Bu destekler genç nüfus sayısını arttırmak, çalışan ya da geliri olmayan ailelere destek olmak ve çocuklarının ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmak amaçlarıyla yapılır. Çocuk yardımı adı altında, ailelere belirli koşulları gerçekleştirdikleri takdirde pek çok ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler süt parası, doğum yardımı, eğitim yardımı, bez ve mama yardımı gibi ödemelerdir. 2019 yılında yapılan bu desteklere devam edileceği açıklanmıştır. 2019 yılına girilmesi ile birlikte çocuklara yapılacak olan yardımların miktarı belirlenmiştir. Aynı zamanda çalışan ve doğum yapan anneler için 2019 süt izni koşulları da açıklanmıştır. Sizlere 2019 çocuk parası hakkında detaylı bilgi sunalım;

2019 çocuk parası kimlere ödenir?

Çocuk parası, sigortalı olan aileler için verilen bir yardımdır. Sigortalı bir işte çalışıyorsanız, kanuna göre aşağıdaki şartları taşımanız halinde, 2019 çocuk parası yardımından faydalanabilirsiniz.

 • Evlat edinilen çocukların olması
 • Mahkeme kararı ile bakımı üstlenilen çocukların olması
 • Üvey ya da öz çocuk gibi yetiştirilen bakımı üstlenilen çocukların olması
 • Öz çocukların bulunması durumunda çocuk yardımı alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Çocuk parasını alabilmek için çocukların 18 yaşını doldurmamış olması ve ailelerin sigortalı olması dışında bir şart bulunmaz.

2019 Çocuk parası başvurusu nereye yapılır?

Çocuk parası ödemesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamında ödenmektedir. Bu nedenle başvuruların bu bakanlığa ya da bakanlığın yetkilendirdiği kurum olan SGK il ya da ilçe müdürlüklerine yapılması gerekir. SGK’ya şahsen başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer başvuru yolu ise istenilen belgeleri hazırlayarak SGK müdürlüklerine göndermenizdir. Başvuru için bir dilekçe ile birlikte internette bulunan çocuk parası başvuru formunu doldurmanız gerekir.

2019 çocuk parası ödemesi ne kadardır?

2019 çocuk yardımı ödemesinin ne kadar olacağı henüz netleşmemiştir. Ancak 2018 yılında verilen miktarlar aşağıdaki gibidir;

 • 0-6 yaş aralığında çocuğu olan kişilere aylık olarak 51,35 lira ödenmektedir. Bu miktar üç ayda bir ödendiği için toplamda 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için ödenen miktar 154,05 liradır.
 • 6 yaşın üzerinde olan çocuklar için verilen çocuk parası yardımı aylık olarak 25,68 liradır.
 • İlk öğretim seviyesinde olan kız çocukları için aylık olarak verilen çocuk parası yardımı 35 liradır. Bu para 3 ayda bir olarak ödendiği için 3 ayda bir ödene para 105 liradır.
 • İlköğretim seviyesinde olan erkek çocukları için aylık olarak verilen çocuk yarımı miktarı 30 liradır. Bu çocukların eğitimlerine devam etmeler halinde 3 ayda bir ödenecek olan toplam rakam 90 liradır.
 • Ortaöğretim seviyesinde olan kız çocukları için verilen çocuk yardımı tutarı aylık 55 liradır. Eğitimine devam eden kız çocuklarına 3 ayda bir olarak ödenen toplam tutar 165 liradır.
 • Ortaöğretim seviyesinde olan erkek çocukları için ödenen çocuk yarımı tutarı ise 45 liradır. Eğitimine devam eden erkek çocukları için 3 ayda bir ödenen toplam tutar 135 liradır.

Çocuk parası yardımları erkek çocukları için çocuklar 25 yaşına gelen kadar , kız çocukları için de çocuklar evlenene kadar verilmektedir.

2019 çocuk parası ne zaman ödenir?

2019 çocuk parası ödemeleri, diğer yıllarda olduğu gibi 3 ayda bir yapılmaktadır. Her yılın Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında ödemeler yapılır. Çocuğunuzun doğduğu ayı takip eden dönemde ödemelerinize başlanır. 2019 yılında yapılacak olan çocuk parası ödemelerinin tarihleri ise 2 Ocak, 3 Nisan, 3 Temmuz ve 2 Ekim olarak belirlenmiştir.

Doğum yardımı nedir, kimlere verilir?

Doğum yardımı ile çocuk parası ödemeleri sürekli olarak karıştırılmaktadır. Doğum yardımı yalnızca bir kez ve çocuk doğduktan sonra yapılan yardım ödemesidir. Çocuk parası ise çocuklar belirli bir yaşa gelene kadar, üç ayda bir ödenen yardımlardır. Doğum yardımları T.C. vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan herkese yapılmaktadır. Bu yardım 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için verilir. Çocuk sayısına göre yapılan yardım miktarı da artış göstermektedir.

Doğum yardımının verilebilmesi için genel şartları çocuğun sağ olarak doğması ve yaşıyor olmasıdır. Ayrıca annenin ya da hem anne hem babanın T.C. vatandaşı olması gerekir. 15.05.2015 tarihinden önce yapılan doğumlar için doğum parası ödenmez.

Doğum yardımı ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira olarak ödenmektedir. Annenin çoğul gebelik gerçekleştirmesi durumunda doğum yardımı hesaplaması farklı yapılır. Buna göre ikiz çocuk dünyaya getiren bir anne için 700 lira doğum yardımı yapılır. İlk bebek birinci çocuk, ikinci bebek ise ikinci çocuk olarak hesaba dahil edilir.

Mama ve bez yardımı nedir?

Mama ve baz yardımı ödemeleri 2019 çocuk yardımı ödemeleri adı altında yapılmaktadır. Maddi durumu iyi olmayan ve yeni doğum yapmış olan aileler için verilen bu yardım, 2019 yılında da ödenmeye devam edecektir. Mama ve bez yardımı için başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılması gerekir. Başvuru sırasında;

 • Anne ve babanın gelir durumunun açıkça gösteren belgenin
 • Anne ve babaya ait nüfus cüzdanı fotokopisinin
 • Bebeğe ait nüfus cüzdanı fotokopisini bulunması gerekir.

Mama ve bez yardımı ödemeleri 2018 yılında 239 lira olarak ödenmiştir. 2019 yılında bu rakamın artması beklenmektedir. Bu yardım genellikle çoğul gebelik durumlarında ve ayık geliri asgari brüt ücretin altında olan aileler için yapılmaktadır.

Süt parası yardımı nedir?

Süt parası yardımının diğer bir adı emzirme ödeneğidir. Yeni doğum yapmış olan aileler için verilen bu yardımın alınabilmesi için annenin sigortalı olmaması, babanın sigortalı olması ve doğumdan önceki 120 gün sigortasının yatmış olması gerekir. Süt parası alınması için başvuruların SGK’ya yapılması gerekir. Başvuru sırasında talep dilekçesinin doldurulması şartı aranır. Süt parası için zaman aşımı 5 yıldır. Başka bir ifade ile süt parasının, doğumdan sonraki 5 yıl içinde alınması gerekir. 5 yıl içinde alınmayan süt parası, daha sonra istenemez. Süt parası ödeneği 2019 yılında 149 liradır. Bu ödeme tek seferlik ve peşin olarak yapılmaktadır. 2019 yılı için henüz verilecek yardım miktarı netleşmemiştir.

Süt parası başvurularınızı e-devlet üzerinden takip edebilir, paranızın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. “SGK şahıs ödemeleri sorgulama” uygulamasına tıklayarak, sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara