Emekli Maaşı Hesaplama

2019 Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz parası, babası ya da annesi vefat eden kız çocuklarına verilen evlenme yardımı ya da evlenme ödeneği olarak ifade edilebilir. Devlet, evlenen kız çocuklarına bir defaya mahsus olmak üzere bu yardımı yapmaktadır. Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak verilen bu ödenek ile yetim aylığı alan kız çocuklarının düğünlerini rahat yapmaları amaçlanır. Bilindiği gibi evlenen kız çocuklarına ödenen yetim aylığı kesilir. Çeyiz parası ile ödenmekte olan yetim aylığının 24 aylık yani 2 yıllık kısmı peşin olarak verilir. Tüm sigorta birimleri için 2019 çeyiz parası nasıl alınır açıklayalım;

Çeyiz parası kimlere ödenir?

Halk arasında yetim aylığı olarak da bilinen çeyiz parası, anne ya da babasından yetim aylığı alan kız çocuklarına ödenen bir yardımdır. Bu yardımı almanın koşulları kanuna belirlenmiştir. Buna göre;

  • Anne ya da babasının ölmesi nedeniyle yetim aylığı alan kız çocuklarına çeyiz parası verilir.
  • Yetim aylığı alan erkek çocukları için bu para ödenmez.
  • Kız çocuklarına verilen çeyiz parasında herhangi bir işte çalışıyor olma ya da yaş gibi koşullar aranmaz. Bir işte çalışan ya da çalışmayan, kanuna göre yetim aylığı alma hakkına sahip olan tüm kız çocuklarına, yaşa bakılmaksızın bu ödenek verilir.
  • Çeyiz parasından yararlanabilmek için kız çocuklarının evlendiklerine dair belgeler ile SGK’nın ilgili bölümlerine başvuru yapması gerekir. 4A ve 4B sigorta birimlerinden yetim aylığı alan kız çocukları, çeyiz parası alabilmek için SGK merkezlerine ya da SGK İl Müdürlüklerine başvuru yapabilir. 4C sigorta biriminden yetim aylığı alanlar ise başvurularını Emeklilik Genel Merkezine yapmalıdır.
  • Çeyiz parası ödeneğinden yalnızca ilk evliğini yapan kız çocukları faydalanabilir. Evlenip boşandıktan sonra yeniden çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarına, bu ödenek verilmez.
  • Kanuna göre ikinci evliliklerini yapacak olan kişiler, bu ödenekten yararlanamaz.

Çeyiz parası için nasıl başvuru yapılır?

Çeyiz parası ödeneğinden yararlanabilmeniz için mutlaka başvuru yapmış olmanız gerekir. Başvuru yapmayıp gerekli belgeleri teslim etmeyen kişilere, devlet bu ödemeyi yapmaz. Ayrıca evlilik tarihinden itibaren 5 yıl içinde çeyiz parasını almak için başvurmuş olmanız gerekir. 5 yıl içinde alınmayan bu ödeneği daha sonra alma hakkınız bulunmaz. Başka bir ifade ile 5 yıl içinde alınmayan çeyiz parası, bu sürenin sonunda zaman aşımına uğrar.

Çeyiz parasının alınabilmesi için bir başka koşul ise evlendikten sonra başvuru yapılmasıdır. Hangi sigorta biriminden yetim aylığı alıyorsanız, bu birimin bağlı olduğu merkeze Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi ve evlilik cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzun ardından hesaplamalar yapılır ve yaklaşık 2 ay içerisinde çeyiz parası ödeneğinizi hesabınıza yatırılır.

Çeyiz parası nasıl hesaplanır?

İlk evliliklerini yapan kız çocuklarının aklında “çeyiz parası ne kadar ödenir?” sorusu vardır. Bu paranın hesaplanması için bazı işlemler yapılır. Bunlar;

  • Çeyiz parasının, hak sahibi kız çocuğunun en son almış olduğu maaşın belirlenmesi
  • Son alınan maaşın 2 yıllık tutarının hesaplanması
  • Elde edilen tutarın bir defada ve peşin olarak ödenmesi şeklindedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeyiz parası hesaplanırken alınan yetim aylığının son miktarına bakılır. Son alınan aylık tutarı ile 24 çarpılır ve 2 yıllık tutar peşin olarak ödenir. Örneğin; 400 lira yetim aylığı alan bir kız çocuğuna çeyiz parası olarak 400 X 24 = 9600 lira ödeme yapılır. Bu ödeneği alan kız çocuğunun, ikinci bir defa evlenme yardımı alma hakkı bulunmaz. Devlet, bu yardım ile yetim aylığının 2 yıllık tutarını peşin olarak öder.

Evlilik yardımı aldıktan sonra 2 yıl içinde boşanan kız çocuklarına tekrar yetim aylığının bağlanabilmesi için bu 2 yıllık sürenin bitmesi beklenir. Çünkü zaten evlenirken 2 yıllık aylık tutarı peşin olarak ödenmiştir. 2 yıllık sürenin sonunda, boşanan ya da dul kalan kız çocuklarına tekrar yetim aylığı bağlanabilir.

Çeyiz parası ödemeleri nereye yapılır?

Çeyiz paranızı almak için başvuru yapmanızın ardından, ödenek olan miktar hesaplanır ve Ziraat Bankasına yatırılır. Bu bankada şahsi hesapları olanların kendi hesaplarına yatırılabilir. Hesabı olmayan kişiler ise bankanın gişelerinden, kimlik belgeleri ile başvuru yaparak çeyiz paralarını alabilirler.

Çeyiz parası ödeneği nasıl sorgulanır?

Çeyiz parasının hesabınıza yatıp yatmadığını sorgulayabilmek için e-devlet sisteminden faydalanabilirsiniz. PTT şubelerinden alacağınız bir şifre ve kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanızın ardından karşınıza çıkan arama kısmına “çeyiz parası sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır. Hemen alt kısmında sorgulamayı yapabileceğiniz link yer alacaktır. Bu linke tıklayarak sorgulama sayfasına kolayca ulaşabilir ve paranızın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz.

Sonuç;

Çeyiz parası, yalnızca kız çocuklarına verilen ve yetim aylığı almaları nedeniyle evliliklerinde sıkıntı yaşamalarına engel olunmak için yapılan bir ödemedir. Bu ödeme sayesinde annesi ya da babası olmayan kız çocuklarına devlet tarafından destek sağlanır. Bu çocukların, devletin arkalarında olduğunu ve kendilerini huzurlu hissetmeleri amaçlanır. Bu ödenek, evlilik için yapılan harcamaların bir kısmının da olsa ödenmesini sağlar. Bu sayede mutlu ve huzurlu bir evliliğin ilk adımları atılmış olur. Bu avantajların sağlanması amacıyla devlet tarafından verilen bu ödeneği alabilmek için talep dilekçeniz ile birlikte, nikah cüzdanınızın bir fotokopisini SGK müdürlüklerine iletmeniz gerekir. 5 yıl içinde başvuru yapmayan kişilerin, bu ödenekten yararlanma hakkı ortadan kalkar.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara