Emekli Maaşı Hesaplama

2019 Askerlik Borçlanması Hesaplama

Askerlik borçlanması, kanuna göre askerlik yapan kişilerin emeklilikleri için askerlik yaptıkları süre kadar borçlanabilmelerini ifade eder. Bir başka deyişle askerlik yapılan sürelerin sigortaya saydırılması olarak da tanımlanabilir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı sigorta birimleri için geçerli olan askerlik borçlanması, askerde geçirilen sürelerin tamamı için yapılabileceği gibi bir kısmı için de yapılabilir. Örneğin; 20 ay askerlik yapmış biri 20 ay için borçlanabileceği gibi 1 gün için de borçlanma yapabilir. Bu borçlanma sayesinde erken emekli olunması mümkündür. Yeni yıla girilmesi ile birlikte 2019 askerlik borçlanması tutarları da belli olmuştur. Sizlere bu borçlanma hakkında detaylı bilgi verelim;

2019 askerlik borçlanması neye göre hesaplanır?

2019 yılına girilmesinin ardından asgari brüt ücret tutarları belli olmuştur. Asgari brüt ücret üzerinden yaşlılık maaşı, doğum borçlanması, askerlik borçlanması, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yurt dışı borçlanması gibi hesaplamalar yapılabilir.

2019 yılının asgari brüt ücretine göre en düşük askerlik borçlanması tutarı 27,28 lira olarak hesaplanmıştır. 2018 yılında en düşük borçlanma tutarı ise 21,65 liraydı. Yine 2018 yılında en yüksek askerlik borçlanması tutarı 162 lira iken 2019 yılına girildiğinde, asgari brüt ücret rakamının artması ile birlikte bu tutar, 204,65 lira olarak hesaplanmıştır. Bu tutarlar, günlük ödenmesi gereken rakamlardır.

2019 askerlik borçlanması nasıl hesaplanır?

2019 askerlik borçlanması için başvurunuzu yaptıktan sora, kaç gün için borçlanma yapacağınız dikkate alınır. 20 ay için borçlanma yapacaksanız, ödeyeceğiniz rakam en düşük ve en yüksek tutarlar için hesaplanır. Buna göre 20 ay için en düşük tutardan ödeme yaparsanız ödeyeceğiniz rakam 600 X 27,28 = 16.368 lira olacaktır.

SGK ay hesaplamalarında bir ay için 30 gün baz alınır. Bu nedenle 20 ay için toplam 600 gün borçlanmış sayılırsınız. 600 gün için yüksek tutardan borçlanma yapmak isterseniz ödeyeceğiniz rakam ise 600 X 204,65 = 122.790 lira olacaktır.

2019 askerlik borçlanması nasıl yapılır?

Bu borçlanma için şahsen başvuru yapmanız gerekir. Başvurularınızı online olarak ya da SGK il müdürlüklerine giderek yapabilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvuru yapacağınız sırada askerlik borçlanma belgesinin, başvuru dilekçesinin, nüfus cüzdanının aslının ve fotokopisini yanınızda olması gerekir. Askerlik borçlanması belgesini internet üzerinden ya da SGK müdürlüklerinden alabilirsiniz. Başvuru dilekçesinin ise ilgili olan askerlik şubesinden alınması gerekir.

Askerlik borçlanmasını online olarak yapmak isterseniz de e-devlet internet adresini kullanmanız gerekir. Bu adrese, PTT şubelerinden edineceğiniz şifre ve kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 4A için 4A askerlik borçlanması başvurusu, 4B için 4B askerlik borçlanması başvurusu yazarak aramanızı yapabilir ve ilgili linklere kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra karşınıza açılan sayfada yer alan bilgileri eksiksiz doldurmanız halinde başvurunuz kabul edilecek ve borçlanacağınız tutar hesaplanarak tarafınıza iletilecektir.

Askerlik borçlanmasını yüksek ya da düşük tutardan yapabilirsiniz. Borçlanma tutarı tarafınıza bildirildikten sonra 1 ay içinde ödemenizi yapmanız gerekir. Ödeme yapmamanız durumunda borçlanma hakkınızı kaybetmiş olursunuz ve yeniden borçlanma yapabilmek için tekrar başvuru yapmanız gerekir.

Hangi süreler askerlik borçlanmasına dahil edilir?

Kanuna göre askerde geçirilen tüm süreler askerlik borçlanmasından sayılmaz. Sayılabilecek süreleri şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Er ya da erbaş olarak silah altında geçirilen sürelerin tamamı
  • Yedek subay okulunda geçirilen sürelerin tamamı

Askerlik borçlanmasının yapılabilmesi için yukarıdaki sürelerde askerde bulunulması şartı aranır. Askerlikten muaf olan ya da askerlik yapmamış kişiler bu borçlanmayı yapamazlar.

Askerlik borçlanmasının emekliliğe etkisi nasıldır?

2019 askerlik borçlanması ile emekliliğiniz için eksik kalan primlerinizi toplu olarak yatırabilir ve erken emekli olabilirsiniz. Aynı zamanda sigorta başlangıç tarihinizi de geriye çekebilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihinizi geriye çekebilmek için işe başlamadan önce askere gitmiş olmanız gerekir. Yani sigorta başlangıcınız yapılmadan önce askere gittiyseniz, sigorta başlangıç tarihinizi öne çekme hakkınız bulunmaktadır. Örneğin; 2008 yılında askere gitmiş bir kişi askerden 2010 yılında dönmüş olsun. 2019 yılında çalışmaya başladıysa yani sigorta başlangıcı 2010 yılında yapıldıysa, bu kişinin işe başlangıç tarihi 2008 tarihine çekilebilir. Bu tarihler için toplu prim ödenebilir ve erken emekli olunması sağlanabilir. Bu sayede hem emekli olma yaşı hem de emekli maaşı olumlu etkilenmiş olacaktır.

Askerlik borçlanmasının yapılabileceği ikinci yöntem ise işe başladıktan sonra askere gidenler içindir. İşe başlangıç tarihinden sonra askere gidenler, askerden döndükten sonra yalnızca borçlanma yapabilir ve erken emekli olma hakkı kazanır. Bu kişiler için sigorta başlangıç tarihinin geriye çekilmesi söz konusu değildir.

Askerlik borçlanması emekli maaşınızı da olumlu etkileyebilir. Eğer imkânınız varsa bu borçlanmayı 2000 yılından önceki tarihler için yapmalısınız. Çünkü 200 yılından önce işe başlayanlar hem daha erken yaşta emekli olurlar hem de daha yüksek emekli maaşı alırlar. 2000 yılından önce emekli maaşı hesaplama için kullanılan aylık bağlama oranı çok yüksektir.

2000 yılından sonra işe başlayanların emekli maaşı düşer ve bu kişiler daha geç emekli olurlar. Borçlanmalarınızı 2000-2008 arası dönem için yaparsanız da yüksek tutardan ödemeye özen gösterin.

Eğer askerlik borçlanmasını 2008 yılından sonraki çalışmalarınız için yapacaksanız, emekli maaşınız daha az etkileyecektir. Yine 2008 yılından sonraki dönemler için borçlanmanızı yüksek tutardan yaparsanız, daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

2019 askerlik borçlanması şartları nelerdir;

2019 askerlik borçlanması yapılabilmesi için kanunun ön gördüğü bazı şartları taşıyor olmanız gerekir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 4A, 4B ve 4C sigorta kolunda olanlar ile kanun kapsamında yer alan tüm sigortalı erkekler, askerlik borçlanması yapma hakkına sahiptir.
  • Askerlik borçlanması yapılırken, kişilerin bağlı bulundukları son sigorta birimi esas alınmaktadır. Daha önce bağlı bulunan sigorta birimlerinden borçlanma yapılamaz.
  • Zorunlu sigortalılık süresi dolan yani prim gün sayısı dolan kişiler isteğe bağlı sigorta primi öderlerse, askerlik borçlanması BAĞ-KUR statüsünden yapılacaktır.
  • Askerlik borçlanması tutarları, 1 ay içinde ödenmelidir. Ödenmeye tutarlar için yeniden başvuru yapılması gerekir.
  • Askerlik borçlanması tutarları bir ay için toplu olarak ödenebileceği gibi taksitler halinde de ödenebilir. Örneğin; 500 gün borçlanma için başvuru yapmış birinin 300 gün ödemesi halinde, 300 gün kabul edilir ve yalnızca 300 gün borçlanılmış sayılır. Kalan 200 gün için yeniden borçlanma başvurusunun yapılması gerekir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara