Emekli Maaşı Hesaplama

2019 AGİ Dahil Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

2019 yılına girilmesi ile birlikte asgari, ücrete yapılan zamlar ve AGİ tutarları belli oldu. AGİ, asgari geçim indirimi anlamına gelir. Asgari ücretle çalışan işçilere, medeni durumlarına ve çocuk sayılarına göre ek olarak asgari geçim indirimi verilir. Bu sayede evli ve çocuklu olan çalışanların aldıkları maaş miktarı biraz daha fazla olur.  Asgari ücretin açıklanmasının ardından son 6 aylık enflasyon rakamları da belli oldu. Bu rakamlara göre emekli maaşı, 2019 yaşlılık aylığı, engelli maaşı ve çok daha fazlası için yapılacak zamlar da açıklandı. 2019 AGİ dahil asgari ücret rakamları hakkında detaylı bilgi verelim;

AGİ dahil asgari ücret miktarları;

2019 yılında AGİ hesaplaması, asgari brüt ücret tutarı üzerinden yapılır. Buna göre 2019 yılında belirlenmiş olan yıllık asgari brüt ücret tutarına göre;

Çalışan işçinin kendisi için %50, çalışmayan ve geliri olmayan eşler için %10, birinci ve ikinci çocuklar için her çocuk başına %7,5, üçüncü çocuk için %10 ve dördüncü ve daha fazla çocuk için %5 oranında indirim uygulanır. Bu indirimler, vergi matrahına göre %15’lik vergi dilimine denk gelir. Bu nedenle indirim uygulandıktan sonra elde edilen gelir tutarı %15 ile çarpılır ve 12’ye bölünür. Bu sayede aylık asgari geçim indirimi tutarı hesaplanmış olur.

2019 AGİ dahil asgari ücret tutarları ise şöyledir;

 • Bekarlar için belirlenen AGİ tutarı 191,85 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2020,90 liradır.
 • Evli ve eşi çalışmayanlar için belirlenen AGİ tutarı 230,22 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2058,37 liradır.
 • Evli ve bir çocuklu olanlar için belirlenen AGİ tutarı 259 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2087,15 liradır.
 • Evli olan, eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olanlar için belirlenen AGİ tutarı 287,78 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2115,93 liradır.
 • Evli olan, eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olanlar için belirlenen AGİ tutarı 326,15 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2154,3 liradır.
 • Evli ve eşi çalışanlar için belirlenen AGİ tutarı 191,85 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2020 liradır.
 • Evli olan, eşi çalışan ve 1 çocuklu olanlar için belirlenen AGİ tutarı 220,63 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2048,78 liradır.
 • Evli olan, eşi çalışan ve 2 çocuklu olanlar için belirlenen AGİ tutarı 249,41 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2077,56 liradır.
 • Evli olan, eşi çalışan ve 3 çocuklu olanlar için belirlenen AGİ tutarı 287,98 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2116,13 liradır.
 • Evli olan, eşi çalışan ve 4 çocuklu olanlar için belirlenen AGİ tutarı 306,96 lira, toplam aylık maaş miktarı ise 2135,11 liradır.
 • Evli olan, eşi çalışan ve 5 çocuklu olanlar için belirlenene AGİ tutarı 326,15 lira, toplam aylık maaş tutarı ise 2154,3 liradır.

AGİ nedir?

AGİ, asgari geçim indirimi olarak ifade edilir. 16 yaşından büyük olan tüm çalışanlar için geçerli olan bu indirim, medeni duruma ve çocuk sayısına göre değişir. Yukarıda da belirtildiği gibi çocuk sayısı fazla olanların AGİ tutarları da fazladır. AGİ, toplam gelirden, asgari geçimin sağlanacak olan kısmının çıkarılması ile vergi dışı bırakılmasıdır. AGİ tutarları işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenlerin gelir vergisinden indirilir.

2019 AGİ dahil asgari ücret zammı, hangi ücretleri etkiler?

2019 AGİ dahil asgari ücret tutarlarının belirlenmesi ile asgari ücrete yapılan zam miktarları da belirlenmiş oldu. 2018 yılına göre asgari ücrete toplam 417 lira zam yapıldı bu zamlar, devlet tarafından verilecek olan pek çok ödeneğin de ne kadar zamlanacağını belirledi. Asgari ücret tutarına göre belirlenen diğer ücretler; BES için verilen devlet katkısı tutarı, 65 yaş aylığı tutarı, engelli aylığı tutarı, evde bakım ücreti tutarı, asgari geçim indirimi tutarı, geçici işsizlik ödeneği tutarı, isteğe bağlı sigorta primleri, para cezaları, sosyal güvenlik destek primi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yurt dışı borçlanması, doğum ve askerlik borçlanması ve işsizlik maaşı tutarıdır. Sayılan bütün bu ücretler, asgari ücret tutarına göre belirlenmektedir. Asgari ücrete zam yapılması ile birlikte, devlet tarafından verilen bu ücretler de zamlanmıştır.

Sonuç;

2019 AGİ dahil asgari ücret tutarları açıklandı. 2018 yılına göre asgari ücrete 417 lira zam yapıldı. Bu zamlar AGİ tutarlarının da artmasını sağladı. Asgari ücrete yapılan zamlar, devlet tarafından ödenen pek çok maaşı da etkiledi ve tutarların artmasını sağladı. Pek çok kesim, asgari brüt ücrete yapılan bu zammı olumlu karşıladı. Bilindiği gibi Asgari ücrete yapılan zamlar yıllıktır. Emekliler gibi 6 ayda bir zam yapılmaz. Asgari brüt ücret için yapılan zamlar bir önceki yılın enflasyon rakamına göre belirlenir. Bu yılın asgari ücret miktarının yüksek olmasının nedeni, 2018 yılında ekonomik göstergelerin kötü gitmesi ve enflasyonun beklenenin üzerinde artış göstermesidir.

AGİ tutarı, asgari geçim indirimi anlamına gelir ve asgari geçim tutarının alınan maaştan düşürülmesi ile hesaplanır. Bu sayede evli ve çocuğu olan çalışanların alacakları asgari ücret maaşı yükselmiş olur.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara