Emekli Maaşı Hesaplama

2018 Emekli Maaşı Zamları

2018 emekli maaşları Ocak ve Temmuz aylarında zamlandı. Bu zamların üzerinde enflasyon oranının büyük etkisi var. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları enflasyon oranına göre zamlanırken memur emeklilerinin ve devlet memuru olarak çalışanların da maaşlarında toplu sözleşmeye göre zam yapıldı. Açıklanan enflasyon rakamlarına göre geçtiğimiz yılların en çok zam oranı 2018 yılında verildi. Ekonomik göstergeler kötüye giderken enflasyon rakamları da tahminlerin üzerinde çıktı ve emeklilere yapılan zam miktarı artış gösterdi. Yapıla bu zamlardan yeni emekli olan kişiler de faydalandı. Emekli maaşı hesaplama işlemleri yapılırken emeklilerin geçmiş yıllardaki toplam çalışmaları ile birlikte ek ödeme rakamları ve son yapılan zam oranları da dikkate alınır. Sizlere 2018 yılının zamları hakkında detaylı bilgi verelim;

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

Emekli maaşı hesaplama, emekliliğe hak kazanan kişilerin toplam çalışma süreleri ve yatırmış oldukları toplam primler göz önüne alınarak ve çeşitli formüller kullanılarak yapılır. Bu formüller oldukça kafa karıştırıcıdır ve kişilerin alacakları emekli maaşını hesaplaması oldukça zordur. Bu hesaplama işleminde aynı zamanda son yapılan zam oranları ve ek ödeme tutarları da dikkate alınır. Bu nedenle Ocak ve Temmuz aylarında emekli olan kişiler maaşlarını zamlı olarak almıştır.

Kişilerin emekli olduklarında ne kadar maaş alabileceklerini hesaplayabilmesi için SGK’nın internet sitesine girmesi ya da e-devlet üzerinden hesaplama yapması gerekir. Bununla birlikte çeşitli internet sitelerinde, farklı hesaplama araçları da bulunur. Ancak yapacağınız tüm bu hesaplamalar sizlere net maaşınız vermez. Çünkü maaş hesaplanırken güncel verilerin kullanılması gerekir ve tüm bu hesaplama araçları sizlere yaklaşık bir değer gösterir. Bu tür hesaplama araçlarından yapacağınız hesaplamalardan elde edeceğiniz sonuçları resmi olarak kullanmazsınız. Peki emekli olmadan önce maaşınızı nasıl hesaplayacaksınız?

Bu sorunun cevabı bizim hesaplama modelimizdir. Hesaplama modelimiz, emekli maaşının hesaplanabilmesi için özel olarak üretilen, Türkiye’nin en geniş bilgi alt yapısına sahip maaş hesaplama modelidir. Bu sistemden yapacağınız hesaplamanın sonucunda, emekli maaşınızı kuruşu kuruşuna öğrenebilirsiniz. Çünkü bu hesaplama modelinde adınıza yatırılan tüm primler dikkate alınır. Aynı zamanda ek ödeme rakamları ve son yapılan güncel zam oranları da otomatik olarak hesaplanır. Bu sayede emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğiniz, daha emekli olmadan öğrenebilir ve planlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz. Hesaplama modelimizde emekli maaşı hesaplama yapabilmek için gerekli olan tüm verilere, e-devlet üzerinden alacağınız hizmet dökümü belgesinden ulaşabilir ve rahatlıkla maaşınızı hesaplatabilirsiniz.

Emekli maaşlarına neden enflasyon oranında zam yapılır?

Emekli maaşlarına yapılan zamlar bütün emeklilerin yüzünü güldürür. Ancak gerçeğe bakıldığında yapılan bu zamlar, emeklilerin alım güçlerinin düşmemesi için yapılır. Enflasyon oranının artması, alacağınız tüm yiyecek ve içeceklerin, yapacağınız tüm harcamaların zamlı olması anlamına gelir. Emekli maaşlarına zam yapılmaması halinde emeklilerin alım gücü düşer ve ülke ekonomisi gittikçe kötüleşir. Devlet, emeklilerin hayat standartlarını devam ettirebilmeleri için yılda iki kez olmak üzere enflasyon artış oranında zam uygular. Buna göre emeklilerin maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre zam yapılır.

Devlet memurlarında ve memur emeklilerinde ise zam oranları biraz farklıdır. 2018 yılı için memurlara ve memur emeklilerine, daha önce yapılan toplu sözleşme gereğince Ocak ve Temmuz aylarında %3,5 oranında zam yapılmıştır. Bu sözleşmede, enflasyon oranının %4’ün üzerinde olması halinde enflasyon farkı ödeneceği de yer almıştır. Buna göre memur emeklilerine ve memurlara yapılan 2018 Temmuz zammı %3,5 + enflasyon farkı şeklinde olmuştur.

2018 Ocak ve Temmuz zamları hangi oranda yapıldı?

2018 yılının Ocak ayında, bir önceki yılın enflasyon rakamı verileri alındı. Buna göre 9 milyondan fazla emeklinin maaşlarına %5,69 oranında zam yapıldı. 2018 Temmuz ayında ise beklentilerin çok üzerinde bir enflasyon rakamı açıklandı. Uzmanlar enflasyon rakamının en fazla %7 olacağını beklerken enflasyon rakamı %9,17’yi gördü. Bu nedenle emeklilerin 2018 Temmuz zamları %9,17 oldu. Memur emeklilerinde ise %3,5 zamma ek olarak %5,17’lik daha zam yapıldı. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri Temmuz ayında 9,17 zam alırken memur emeklileri toplamda %8,67’lik zam almış oldu.

En düşük emekli maaşları ne kadar oldu?

Son yapılan Temmuz zammı ile birlikte en düşük ve en yüksek emekli maaşları şu şekilde gerçekleşti;

  • En düşük memur maaşı; Ocak ayında 2.614 TL- Temmuz ayında 2.840 TL
  • En düşük emekli memur maaşı; Ocak ayında 1.910 TL- Temmuz ayında 2.075 TL
  • En düşük işçi emeklisi maaşı; Ocak ayında 940 TL- Temmuz ayında 1.026 TL
  • En düşük esnaf emeklisi maaşı; Ocak ayında 1.144 TL- Temmuz ayında 1.249 TL
  • En düşük çiftçi emeklisi maaşı; Ocak ayında 1.079 TL- Temmuz ayında 1.178 TL

Yıllık enflasyon oranı ne kadar oldu?

Bir önceki yılın enflasyon rakamlarına göre bu yılki enflasyon rakamı %15,39 olarak açıklandı. TÜİK tarafından yapılan enflasyon açıklaması verilerine göre haziran ayının enflasyon rakamı %2,61 atış gösterdi. Bir önceki yılın aralık ayına göre Haziran ayındaki enflasyon rakamı ise %9,17 olarak açıklandı. On iki ayın ortalama enflasyon rakamı ise %11,49 şeklinde atış gösterdi. Enflasyon rakamlarının bu şekilde artması, geçen yıla göre piyasanın daha pahalı hale gelmesi anlamını taşıyor.

Ek ödemeler artacak mı?

Emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar ile birlikte aldıkları ek ödeme miktarları da artış göstermiştir. Ek ödeme, emeklilerin maaşlarına her ay yapılan bir ödemedir ve vergi iadesi yerine yapılmaktadır. emeklilerin maaşlarına her ay %4 oranında ek ödeme yapılır. Bu ödeme ile emeklilerin ödemiş oldukları vergilerin bir kısmı iade edilir. Ocak ve Temmuz aylarında emekli maaşlarına zam yapılması, ek ödemenin de zamlı olmasını sağlamıştır. Çünkü verilen ek ödemler, zamlı maaşların üzerinden %4’lük oranın alınması il elde edilir.

Türkiye Emekliler Derneği tarafından daha önce, ek ödeme rakamlarının arttırılması isteğinde bulunulmuştur. Ancak bugüne kadar bu rakamların arttırılması yönünde bir uygulama yapılmamıştır. Ek ödeme miktarının %4’lerden %8-9’a çıkarılması istenmiştir. Bu durumda maaşı 2.000 lira olan emekliye 80 liralı ek ödeme yerine 180 lira ek ödeme yapılacaktı.

Emeklilere başka zam veriliyor mu?

Emeklilere yalnızca yılda iki kez zam yapılıyor ve bu zamlar enflasyon oranı artışına göre belirleniyor. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamlara ek olarak 2018 yılında yeni bir ikramiye uygulaması başlatıldı. Bu uygulamaya göre tüm emeklilere yılda iki kez 1000’er lira ikramiye verilecek. 2018 yılının Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde, emeklilere 1000’er lira ikramiye verildi. Bu ikramiyeler, bundan sonra yılar da verilecek. İkramiyelerde artış olup olmayacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Sonuç;

Emekliler için 2018 yılında iki kez zam yapıldı. Ocak ayında yapılan 5,39’luk zammın ardından Temmuz ayında yapılan zam %9,17 oranında gerçekleşti. Memur emeklileri ise Temmuz ayında toplam %8,67’lik zam almış oldu.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara