Emekli Maaşı Hesaplama

12 Ay Çekilmeyen Emekli Maaşlarına Ne Olur?

Herhangi bir sebeple emekli maaşını çekmeyi unutur veya ihmal ederseniz bir yıl sonra maaşınızın hesabınıza yatmadığını görüp şaşırabilirsiniz. Bu maaş çekmeme olayı arada bir değil de on iki ay boyunca aralıksız olmak zorunda. Aslında endişe edecek bir şey yok, bunun sebebi SGK’nın maaş sahibinin hayatta olmama ihtimalini göz önüne alıp emekli maaşlarının haksız bir şekilde başkaları tarafından bankadan çekilmesini önleme amaçlı tedbirinden kaynaklanmaktadır. Söz konusu maaş sahibi kişinin yaşayıp yaşamadığı kurum tarafından araştırıldıktan sonra maaşlar serbest bırakılıyor ve kişi maaşını almaya devam ediyor. Yalnız ülkemizde kurumsal işleyiş ve bürokrasinin sıkı kuralları göz önüne alındığında bu araştırmanın kendiliğinden başlamasını beklemek yerine, maaş sahibinin bir dilekçeyle şahsen başvurması bu sürecin hızlanmasında faydalı olacaktır.

SGK MAAŞLARINI ALMAYI UNUTANLARDAN 99 MİLYON GELİR ELDE ETTİ

Sayıştay’ın 2017 raporuna göre,22 Aralık 2017 tarihi itibariyle, ’emekli maaşından’ başlığı altında SGK hesabında tamı tamına 99 milyon 403 bin TL gelir gözükmekte. Bu miktarın 45 milyon 225 bin TL’si 2011 senesinde, geriye kalan 54 milyon 177 bin lirası da 2012 yılından. Hak sahipleri bir şekilde bu hak ettikleri aylıkları çekmemişler. Bu çekilmeyen paralar beş yıl süreyle başka bir hesapta bekletiliyor ve süre bitimi veya zaman aşımı dolduğunda bu paralar SGK’nın hesabına geçiyor. Peki, kimler maaşlarını çekmeyi unutmuş?

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanununa göre:

  • İş kazaları,
  • mesleğe bağlı ortaya çıkan hastalıklarda vazife malullüğü ve
  • ölüm hallerinde

Bağlanması gereken gelir ve maaşların, hak oluştuğu tarihten itibaren beş yıl içinde talep edilmesi gerekiyor. Eğer bunlar vaki olduğu tarihten, yani iş kazası, meslek hastalığı veya ölümün gerçekleşmesi tarihinden itibaren beş yıl içinde başvuru yapılması gerekmekte. Bir şekilde bu başvuru olmamışsa ve aradan beş yıl geçmişse bu aylıklar tekrar SGK’ya dönüyor. Birçok çalışan haklarını bilmemekten dolayı takip etmediği için işte yukarıda belirttiğimiz neredeyse yüz milyon TL kayba uğramış oluyor. Bir kısmı da değişen mevzuatla ilgili. Bunları düzenli takip etmeyenler içinde ciddi hak kayıpları yaşanmakta. Mesela içinde bulunduğumuz 2018 yılında yapılan bir mevzuat değişikliğine göre, Ekim 2008 tarihinden önce ölen sigortalıların hak sahiplerine verilecek ölüm maaşlarıyla ilgili önemli değişikliklere gidildi. Ölüm maaşları ile ilgili yapılan değişiklikleri ve emekli maaşlarının nasıl hesaplandığını öğrenmek isterseniz ; ” Emekli Maaşı Hesabının Püf Noktaları ” adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Buna göre, yukarıda bahsi geçen vazife malulü kişiler, 2008 den önce ölen bir yakınından maaş aldığında, eğer kendi yeni bir işe girdiği takdirde bu ölüm maaşı kesiliyordu. Yeni düzenlemeye göre ölüm aylığını almaya devam edebilecekler.

Yine eskiden kocasından boşanan bir kadın, boşandıktan iki yıl sonra ölüm aylığı bağlanmasını talep ediyor ve arada iki yıl hesaplanmıyordu, yeni düzenlemeye göre başvuru tarihinden itibaren değil boşanma tarihi başlangıç olarak kabul edilip maaş bağlanacak.

SSK veya BAĞ-KUR’lu olan çocuğunun ölümü halinde, çocuğunda ölüm aylığı alabilmek de eskiden şarta bağlanmıştı. Bu da ölen kişinin eşi ve çocuklarından artan hisse bulunması zorunluluğu idi. Fakat yeni düzenlemeyle bu şart da kaldırıldı, eğer çocuk Ekim 2008 den önce vefat etmiş ise,5 Aralık 2017 tarihinden itibaren artan hisse koşulu aranmadan maaş bağlanabilecek. Yalnız bu haktan yararlanmak için anne babanın 65 yaşını doldurması gerekmekte. Eğer bu anne veya baba bu yaştan küçükse artan hisse şartı aranmaya devam edecek. Eğer bu şartlara haizseniz durumunuzu belirten bir dilekçeyle kuruma başvurduğunuz takdirde maaşınız bağlanacak veya düzeltilecektir.

Oyla: post

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara